IN MEMORIAM: Помер політв’язень сталінських концтаборів Іван Мігус

На 92 році життя помер художник і письменник, двічі ув’язнений радянським режимом з політичних мотивів Іван Мігус.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

Іван Мігус – художник і письменник, член Львівського регіонального суспільно-культурного товариства "Надсяння", політичний в'язень сталінських концтаборів.

Народився 17 червня 1933 року у селі Ульгівок Люблінського воєводства (Польща) в українській родині. У 1946 році пан Іван із сім'єю був примусово переселений в УРСР за програмою "обміну населенням".

Значна частина розповіді про життя пана Івана зосереджена на роках його ув'язнення у виправно-трудових таборах Мордовії та Уралу (1949 – 1955 роки). У 1959 році пан Іван був засуджений вдруге на 13 років за допомогу в діяльності шістдесятників.

У 2016 році Мігус Іван Кирилович отримав подяку від міста як член Львівського обласного товариства політичних в'язнів і репресованих. Мав двох доньок та сина.

Поховають Івана Мігуса на Личаківському кладовищі.

 

Вечір п'ятниці. Останні години перед Чорнобилем

«Я маю кілька питань, багато питань», — пролунав схвильований голос Трегуба. «Це не телефонна розмова. Без мене не починайте», — коротко відповів Дятлов. Ще через деякий час наче нізвідки зателефонував начальник Дятлова, сам Микола Фомін — він також наказав Трегубу не починати без Дятлова. Зміна нарешті була готова приступити до зупинки реактора. Ураховуючи, що це випробування мало зайняти трохи менше ніж дві години, Трегуб розраховував завершити все до кінця своєї зміни, тобто до півночі 25 квітня. Вони мали поквапитися. Та де ж був Дятлов?

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.