У Польщі відкрили скандальний пам'ятник жертвам Волинської трагедії

14 липня в селі Домостава Прикарпатського воєводства Польщі відкрили скандальний пам'ятник жертвам Волинської трагедії.

Про це пишуть польські ЗМІ.

Проект пам'ятника розробив скульптор Анджей Пітинський, автор, зокрема, Катинського пам'ятника у Джерсі-Сіті. Виготовлений із бронзи, покритої світло-коричневою платиною, пам'ятник, за задумом ініціаторів, має стати промовистим символом пам'яті польського народу про злочин геноциду, вчинений проти польського населення східних теренів ІІ Речі Посполитої. 

Монумент являє собою величезного орла з короною, на крилах якого назви місць, де українці вбивали поляків. У центральній частині орла вирізано хрест, а в щілину художник помістив дитину, наколоту на вила. За задумом автора, вони мають символізувати український тризуб. Останнім елементом пам'ятника є фігури батька, матері з немовлям, хлопчика та дівчинки, за якими на огорожі висять дитячі голівки, набиті на колочки. Висота пам'ятника з постаментом становить 20 метрів.

Монумент створено на замовлення Товариства ветеранів польської армії в Америці та завершено у 2017 році. Проте тривалий час проблемою було знайти місце, де можна було б встановити пам'ятник, оскільки низка міст відмовлялися. Зрештою, бургомістр гміни Яроцін Збігнєв Вальчак запропонував Домостав.

Пам'ятник викликав критику з боку українців. На думку депутата Миколи Княжицького, ідея "встановлення скандального пам'ятника" є "свідомою політичною провокацією, яка має на меті принизити гідність українців, поглибити розбіжності та зрештою знищити позитивні результати примирення" між поляками та українцями, "до чого закликав Папа Іван Павло ІІ".

Натомість президент Інституту національної пам'яті Кароль Навроцький  наголосив, що пам'ятник відповідає історичним подіям, а поляки мають право культивувати свою історію: "Пам'ятник відповідає тому, що робили українські націоналісти 120 тисяч років тому. Польські сусіди. Я визнаю, що немає націй, обраних для того, щоб пережити свою історію (...). Польща має право на збереження пам'яті".

 

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.