IN MEMORIAM: помер письменник, громадський діяч Ярослав Гелетій

У віці 90 років помер громадський діяч та письменник Ярослав Гелетій - член правління Львівської Громадської організації «Меморіал» імені Василя Стуса.

Про це повідомив Роман Гунда, голова Львівського ГО "Меморіал" ім. Василя Стуса.

"Відійшов у вічність Ярослав Гелетій. Член правління Львівської Громадської організації "Меморіал" імені Василя Стуса
Присвятив більшість свого життя для української справи! Представник тої найстарішої гвардії інтелігентів та патріотів,які пережили дуже багато на своєму життєвому шляху! Вічна памʼять!", - написав Роман Гунда.

Ярослав Гелетій був головою громадського просвітянського фонду "Джерело" імені Івана Фещенка-Чопівського, завдяки якому вийшли сотні тисяч примірників газети "Промінь" для українців Республіки Комі, збірки бібліотечки імені В'ячеслава Чорновола, історично-інформаційно томи "Комі-ГУЛАГіани", журналу та альманаху "Український вісник".

Ярослав Гелетій народився 19 лютого 1933 року в містечку Колки на Волині. Його батька, який був вчитем української мови, закатували за національну ідею. 

Ярослав Гелетій став ініціатором вшанування пам'яті Пирятинської трагедії, яка сталося 19 серпня 1944 року.

У 1973 році захистив дисертацію, отримав вчений ступінь кандидата технічних наук.

 

Теми

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.