На Рівненщині знайшли писанку давньоруського часу

Під час археологічних шурфувань на території замку князів Острозьких у Дубні в листопаді 2023 р. було знайдено писанку давньоруського часу.

Про це повідомили у Дубенському замку.

Писанка знаходилася в частково дослідженій ямі з фрагментами посуду кінця ХІ - початку ХІІ ст., що перерізала об'єкт Х ст.

На основі аналогій оздоблення й кольористики використаних полив, виріб відноситься до продукції київських ремісників. На думку дослідників такі писанки виготовлялися в майстернях, що спеціалізувалися на виготовленні керамічних полив'яних плиток на підлогу - дорогому і престижному елементі оздоблення багатих садиб і палаців Київської Русі.

У системі дохристиянського світогляду давніх слов'ян яйце втілювало образ джерела народження й оновлення світу. Із розквітом давньоруського ремесла прикрашені яєчка набули значення оберегу від злих духів, своєрідного сувеніру, чи й, можливо, іграшки, що притягує добробут і достаток у дім. Для цього, зокрема, у пустотілу середину писанки було покладено маленьке калатальце, тому вона видавала характерний звук. Зі зміцненням християнства в середині ХІІ ст. писанки перестають виготовляти.

Писанка знайдена в Дубенському замку пов'язана з періодом літописної історії міста Дубен. У той час територію, на якій було збудовано бастіонний замок, займав окольний город, де стояли заможні двори бояр, купців і ремісників, наближених до княжих посадників Дубна, чи й самого князя. Шляхом торгівельних і культурних зв'язків із Києвом писанка потрапила до когось із цих мешканців окольного города.

Такі писанки, особливо в добре збереженому стані, є рідкісною знахідкою на землях Київської Русі.

Завдяки Мельничуку Максиму можна побачити 3D модель найдавнішої писанки на Дубенщині.

А також можна почути, як звучала писанка більш як 900 років тому. 

 

Година папуги. Погані передчуття професора Свяневича

"Я аніскільки не сумнівався, що вступ Радянської Росії у наші східні воєводства буде означати для них кінець існуючому там польському впливу і відрив тих територій від Польщі. Я не був би проти передачі тих воєводств незалежним Україні і Білорусі, якби такі існували, але не бачив сенсу в передачі їх Радянському Союзу". Як професор Свяневич передбачив Велику війну.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР