Оголосили імена фіналістів премії імені Юрія Шевельова 2023

Капітула Премії імені Юрія Шевельова оголосила короткий список фіналістів та володарів спеціальної відзнаки.

Про це повідомив PEN Ukraine.

Фіналістами премії 2023 року стали:

- Катерина Зарембо, "Схід українського сонця"

- Олександр Михед, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення"

- Галина Петросаняк, "Наш сусід Альберт Гофман"

Їх члени капітули обрали серед 14 претендентів.

Також цьогоріч вручать дві спеціальні відзнаки. Першу — посмертно — Андрію Гудимі "за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин" за книжку "69 спецій для Серця".

А другу — "за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці" —отримає Андрій Содомора за книжку "Під чужою тінню".

Ім'я лауреата чи лауреатки традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня — у день народження українського мовознавця та критика.

Премію імені Шевельова заснували 2013 року PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. 

Її назвали на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премія відзначає внесок у невіддільні для жанру цінності — незалежність думки та витонченість стилю.

 

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.