Оголосили імена фіналістів премії імені Юрія Шевельова 2023

Капітула Премії імені Юрія Шевельова оголосила короткий список фіналістів та володарів спеціальної відзнаки.

Про це повідомив PEN Ukraine.

Фіналістами премії 2023 року стали:

- Катерина Зарембо, "Схід українського сонця"

- Олександр Михед, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення"

- Галина Петросаняк, "Наш сусід Альберт Гофман"

Їх члени капітули обрали серед 14 претендентів.

Також цьогоріч вручать дві спеціальні відзнаки. Першу — посмертно — Андрію Гудимі "за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин" за книжку "69 спецій для Серця".

А другу — "за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці" —отримає Андрій Содомора за книжку "Під чужою тінню".

Ім'я лауреата чи лауреатки традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня — у день народження українського мовознавця та критика.

Премію імені Шевельова заснували 2013 року PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. 

Її назвали на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премія відзначає внесок у невіддільні для жанру цінності — незалежність думки та витонченість стилю.

 

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.