АНОНС: Оксана Юркова розповість про агента ДПУ "Академіка"

Декомунізаційна українська «архівна революція» 2015 р. відкрила широкий доступ до раніше недоступних «чекістських папок»

27 липня 17 годині за київським часом відбудеться чергове засідання Семінару з міжвоєнної історії на платформі Zoom (Meeting ID: 879 0001 8214 Passcode: 321297).

Доповідачкою стане Оксана Юркова, провідний науковий співробітник відділу історії України 20–30-х рр. XX ст. Інституту історії України НАН України. Вона виступить із доповіддю "Сексот "Академік": причини та обставини співпраці науковця із ДПУ УСРР у 1920-х рр."

 

Декомунізаційна українська "архівна революція" 2015 р. відкрила широкий доступ до раніше недоступних "чекістських папок".

Можливість комплексно їх опрацьовувати вивела фахівців на нові теми, розробка яких раніше обмежувалася джерельною базою.

Однією із таких дослідницьких проблем став феномен сексотства.

Здійснивши текстологічний аналіз кількох справ-формулярів, агентурних та архівно-кримінальних справ, Оксана Юркова розкрила ім'я ще одного сексота. Ідеться про особу під дуже промовистим прізвиськом "Академік". Це прізвисько доволі однозначно вказує на вченого, який працював у ВУАН.

Після доповіді відбудеться її обговорення.

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.