"Громадське" транслюватиме на Майдані документальний фільм про Революцію Гідності

До восьмої річниці Революції Гідності hromadske створює спецпроєкт «Відчуття Майдану». 21 листопада на Майдані Незалежності буде трансліція фільму, який складається з унікальних архівних кадрів, знятих hromadske під час Революції Гідності

Кінострічка буде супроводжуватися музичними треками гурту Dakh Daughters. Спеціально для проєкту мисткині записали трек на вірші Юр Іздрика про Революцію Гідності.

 

"Вісім років тому на Майдані відбувалися події, які змінили й хід нашої історії, і нас самих. Але чим далі від осені 2013-го року, тим менше в пам'яті залишається днів і облич Революції Гідності. Росте нове покоління українців, які про події Євромайдану дізнаються  вже від батьків, а згодом — з підручників історії.  Але ми хочемо разом з іншими повернутися в події 8-річної давнини й пригадати ті чотири місяці, протягом яких ми прожили ціле життя", — розповідає головна редакторка hromadske Євгенія Моторевська. 

Фільм транслюватиметься на LED-екранах, які візуально утворюють алею, щоб дати відвідувачам відчуття реальності революції. Стрічка також з'явиться на ютубі hromadske 21 листопада. Проєкт створено спільно з ГОГОЛЬFEST, Музеєм Революції Гідності, КМДА та спонсорства Uklon.

Ідея проєкту виникла під час зустрічі команди hromadske із засновником незалежного театру "ДАХ" Владиславом Троїцьким. Він поділився історією створення гурту Dakh Daughters, на творчість яких вплинула Революція Гідності та війна на сході України. Тоді ми вирішили втілити схожий досвід у цьому проєкті, адже hromadske має багато архівних матеріалів з тих часів.

"Ми, українці, все рідше вживаємо слово гідність, коли говоримо про життя в Україні. Ми знову починаємо забувати про цінності, за які стояли та гинули на Майдані 2013-2014. Громадське як медіа, яке виникло під час Революції Гідності, у спільному проекті "Відчуття Майдану" прагне вкотре наголосити на цінності людини та її гідності. У пасіонарності сила українців і нашу свободу, гідність та справедливість ми будемо відстоювати усупереч зовнішнім та внутрішнім ворогам. Наша сила в єдності, наша сила у безапеляційній вірі в майбутнє гідних сильних духом людей", — каже директорка hromadske Юлія Федів про проєкт.

Проєкт "Відчуття Майдану" включений до переліку державних заходів до Дня Гідності та Свободи, а також програму Музею Революції Гідності.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.