Росія порушила кримінальну справу проти В’ятровича за "реабілітацію нацизму"

Слідчий комітет Російської Федерації порушив кримінальну справу щодо Голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича за фактом "реабілітації нацизму" (ст. 354.1 ч.2 КК РФ).

Інформація про це з’явилася на офіційному сайті СК РФ сьогодні.

Російські слідчі вважають, що Володимир В’ятрович, нібито, використовуючи своє службове становище й діючи під прикриттям вивчення історії Української держави, увіковічнення учасників українського визвольного руху "систематично заперечує факти, встановлені вироком Міжнародного військового трибуналу", зокрема й "про саму належність українских націоналістів часів Великої Вітчизняної війни до військ СС і їх участі у воєнних злочинах проти мирного населення".

Повідомлення рясніє цитатами з матеріалів Нюрнберзького трибуналу, в яких доводиться злочинний характер формувань СС. Конкретних вказівок на факти "злочинів" Голови УІНП, як і фактів зв’язків учасників українського визвольного руху з СС у тексті не наводиться.

"Заперечення встановлених вироком Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі фактів і, як наслідок, результатів Другої світової війни, як і героїзація нацистських злочинців, не можуть залишитися без належної уваги. Дії такого роду, тим більше з боку представників народу, чиї предки гинули від рук фашистів, викликають здивування, і особи, які коють подібні злочини, мають понести законне покарання", — вважають у Слідчому комітеті.

Голова УІНП зреагував на ці звинувачення на своїй сторінці у "Фейсбуці". 

"Следственний комітєт, ви забиваєтєсь! Ні Володимир В’ятрович, ні політика національної пам’яті України, ні наша історія не є у сфері юрисдикції Росії. Тривалий час так було, і ви цим зловживали аж до здійснення злочинів проти людяності. Але, нагадаю, це минуло давно, як би не мріялося інакше.  Україна — суверенна держава, і якась псевдоюридична маячня Російської Федерації не поширюється на територію України і на мене як на її громадянина",  — написав В'ятрович.

Як випливає з матеріалів Нюрнберзького процесу, які В'ятрович вивчав з повного видання англійською мовою,  там є документи, які навпаки свідчать про боротьбу ОУН проти нацизму. Саме через невідповідність цих документів радянсько-російській пропаганді про нібито колабораціонізм бандерівців, ці документи ніколи не були опубліковані в Росії. 

"Росія відтворює радянські міфи, пов’язані з Другою світовою війною, які не мають нічого спільного ані з рішеннями Нюрнбергського процесу, ані тим паче з об’єктивом баченням того, чим була Друга світова війна. Зокрема, і для українців", — переконаний очільник Інституту національної пам'яті.

Як повідомлялося, найбільше ветеранів  збройних сил Третього Райху, які отримують пенсію від уряду ФРН, проживає в Польщі.

У пошуках Костя Щита

На початку 2021 року, гортаючи скановані копії українського щоденника "Свобода", я натрапив на вельми просте пошукове оголошення: людина, яку шукали, була родом з моєї рідної Мерефи. Як згодом стало відомо, цією людиною був Костянтин Мусійович Щит — старшина української армії та тенор Української Республіканської Капели, яскраву історію життя якого впродовж майже сторіччя тримали в таємниці родичі з двох різних частин світу.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.