Палеонтологи розповіли про знахідку рештків динозавра зі хвостом у формі серця

Палеонтологи опублікували результати рокопок 15-річної давнини, в ході яких вони знайшли невідомого раніше титанозавра зі хвостовими кістками у формі серця.

Кістки хребта, плеч і ніг, а також уламки кісток шиї, руки, хвоста й стегна доісторичної істоти знайшли ще у 2004 році під час розкопок у Танзанії в Африці.

Проте подробиці докладного дослідження, здійсненого вченими Університету Огайо (США), опублікував сайт PLoS ONE тільки 13 лютого цього року, повідомляє Gizmodo.

Назва титанозавра вимовляється як "мнямавамтука мойовамкея" (Mnyamawamtuka moyowamkia), що мовою суахілі означає "тварина з річки Мтука зі хвостом у вигляді серця". Скам’янілі кістки віком 100 мільйонів років знайшли в руслі висохлої річки в південно-західній Танзанії.

Скелет Mnyamawamtuka  належав відносно невеликому титанозавру, скоріш за все – дитинчаті, яке ще не виросло.

Художня реконструція кісток титанозавра, в тому числі серцевидних кісток хвоста. Художник: Марк Віттон

Притаманні Mnyamawamtuka  особливості включають малу грудну пластину (грудну кістку) та цікавий набір рис, які простежуються як у більш ранніх, так і в пізніших видах титанозаврів, включаючи різні типи зубів.

Як зазначено, цей екзпепляр мав хвіст у вигляді серця, який складався з двох хребців, кожен із яких видовжений у своїй центральній частині. Функція хвостових кісток у формі серця археологам поки не зрозуміла.

Титанозаври зазвичай асоціюються з викопими рештками, які знаходять у Південній Америці, але ця знахідка й інші свідчать, що й Африканський континент також був частиною їхньої історії.

"Великий шмат наших знань про історію еволюції титанозаврів походить від вивчення видів, відомих із Південної Америки. Але під час першої половини Крейдової ери Африка й Південна Америка ще були поєднані перед тим, як остаточно розділитися приблизно в середині Крейдової ери, — говорить науковець з Університету Середнього Заходу Ерік Горсак (Eric Gorscak), який був одним з учасників дослідження.

"З останніх відкриттів в Африці, як от: RukwatitanMansourasaurusShingopana, а тепер і Mnyamawamtuka видно, що титанозаври скоріш за все були такими ж різноманітними, як їхні південноамериканські родичі, і можливо, був грубий поділ між північною та південною частинами Африки", — додає він.

Титанозаври Mnyamawamtuka жили вздовж заплави або дельти річки Мтука, яка, згідно з дослідженнями геологів, переживала періоди засухи й розливу. Серед тварин, які жили вздовж неї, були чотириногі завроподи з довгими шиями, м'ясоїдні динозаври-тероподи, черепахи й родичі сучасних крокодилів.

Нагадаємо, в Західній Сахарі археологи знайшли дивні кам'яні об'єкти.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.