Запорожців ознайомлять з українською історією у форматі фестивалю

Запоріжжя готується провести фестиваль «ІСТОРІЯ.UA». У центрі міста проведуть кілька десятків заходів – будуть не лише лекції і дискусії, а й виступ відомого рок-гурту та виставка військової техніки.

Про це "Історичні правді" повідомили в Українському інституті національної пам’яті.

 

Як розповіла начальниця Управління популяризаційно-просвітницької роботи УІНП Олена Халімон, фестиваль "ІСТОРІЯ.UA" започаткований Українським інститутом національної пам’яті і вперше відбувся у Києві 2017 року під гаслом "Історія без брому та нафталіну".

"У 2018 році ми вирішили зробити його мандрівним і провести у місті Запоріжжя. Адже вже була налагоджена співпраця з істориками Запорізького національного університету та Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА.

Ми спільно підготували дві збірки "Усна історія російсько-української війни 2014-2016" та "МАЙДАН від першої особи. Регіональний вимір", - пояснила представниця Інституту.

Олена Халімон розповіла, що родзинкою програми фестивалю буде допрем’єрний показ фільму "Таємний щоденник Симона Петлюри" за участю акторів та режисера Олеся Янчука.

Показ фільму в Україні заплановано восени, але вже у травні його безкоштовно побачать у Запоріжжі під час фестивалю. Також буде концерт рок-гурту "Гайдамаки".

Директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой повідомив, що фестиваль має на меті зламати стереотипи про історію як "кабінетну" науку, довести, що історія – не лише для істориків, а для всіх, бо ми всі і є її творцями, саме тут і зараз.

"В останні роки зроблено чимало відкриттів, які показують події в нашій країні без пропагандистських нашарувань та політичних прикрас. Свобода слова дала змогу оприлюднити спогади очевидців, відкриття архівів — оприлюднити раніше невідомі широкому загалу факти", - зазначив він.

Голова благодійного фонду „Лебедія", координатор культурно-мистецької акції "Патріотична весна" Любов Мороко розповіла, що в рамках фестивалю відбудеться музейна інсталяція російсько-української війни, виставка військової техніки, ярмарок волонтерського крафту для допомоги нашим бійцям.

Директор видавництва АА „Тандем", партнер фестивалю "ІСТОРІЯ.UA" Віктор Текуч заявив, що запоріжці матимуть змогу впевнитися, що нарешті заборонена понад сім десятиліть справжня історія України вийшла за рамки професійних кіл та університетських аудиторій і стала популярною та цікавою.

У рамках фестивалю також відбудуться заходи культурно-мистецької акції "Запорізькі обереги".

На гостей чекає зустріч із виробами народних майстрів як із традиційних видів народного мистецтва, так і в сучасних та авторських техніках; показові виступи вихованців Запорізької ДЮСШ „Спас" з елементами боїв та акробатики, майстер-класи з володіння шаблею, навчання гри на народних інструментах „Етно-інструменти — культурологічний зв'язок століть" та інші інтерактиви.

У заходах фестивалю візьмуть участь майстри-куховари різних національно-культурних товариств, буде й концертна програма від вірменської та грузинської діаспор.

Головний спеціаліст Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Ірина Пономаренко узагальнила: "У Запоріжжі 5 та 6 травня на фестивалі "ІСТОРІЯ.UA" зберуться науковці, видавці, письменники, медійники, музиканти й співаки, які сьогодні популяризують знання про минуле.

Фестиваль стане цікавим і дітям, на яких чекає ціле інтеркультурне містечко, і підліткам, і молоді, і дорослим. Запрошуємо на фестиваль усіх запоріжців та гостей нашого краю".

Час: 5-6 травня 2018 р.

Місце: Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, проспект Соборний, 142

Контакт: Прес-служба Українського інституту національної пам’яті, +380 44 281 08 91

Вхід вільний.

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

Незалежність №1: Коли Грушевський її оголосив, чому Винниченко сумнівався, а Єфремов був проти

У перші дні 1918 року – 9 січня за старим стилем (22 січня за новим) – в умовах військової агресії проголошено незалежну республіку Україна.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.