АНОНС: Три презентації про український визвольний рух на Книжковову Арсеналі

Про таємниці українського минулого з архівів КҐБ, українських повстанців ХХ століття, Степана Бандеру, Романа Шухевича та інших відомих і невідомих постатей українського визвольного руху розповідатимуть на Книжковому Арсеналі.

Історики Іван Патриляк, Володимир В'ятрович та Олеся Ісаюк презентують свої книги, видані завдяки співпраці Центру досліджень визвольного руху з видавництвом "Клуб сімейного дозвілля".

24 квітня (п'ятниця)

Презентація-перфоманс книги "Перемога або смерть!"

Іван Патриляк, доктор історичних наук, декан історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка, презентує нове видання книги "Перемога або смерть. Український визвольний рух у 1939-1960-х рр.".

"Перемога або смерть!" - під цим гаслом із вірою в серці та зброєю в руках ще десятиліття після завершення Другої світової війни українці боролися проти тоталітарної машини СРСР. Якою була роль вояків УПА в Другій світовій війні і опісля, ким були повстанці, скільки їм було років і чого вони добивалися, і, врешті, чого досягнули - на ці та інші питання - у презентації відомого історика.

Час: 13:00

Місце: стенд "КСД".

 

25 квітня (субота)

"Історія як історії". Зустріч з Володимиром В'ятровичем

Зустріч "Історія як історії" з Головою Українського інституту національної пам'яті  Володимиром В'ятровичем,  автором книги "Історія України з грифом "Секретно"".

У книзі - 66 історій, 74 роки і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Свого часу життя кожного з героїв опинилося під грифом "Секретно" стараннями, здавалося б, нездоланної спецслужби. Сьогодні історик Володимир В'ятрович, який на посаді директора Архіву Служби безпеки України розсекретив раніше таємні матеріали радянських "органів" від ЧК до КҐБ, розповідає про минуле України 1918-1991 років.

Час: 11:00

Місце: кінозал.

О 13:00 на стенді "КСД" - автограф-сесія з Володимиром В'ятровичем.

 

26 квітня (неділя)

Дискусія "Історія по-новому. Історичні постаті з циклу книг "Українці. Історія нескорених"

Олеся Ісаюк, співробітниця Центру досліджень визвольного руху, автор науково-популярної біографії  Романа Шухевича, та Іван Патриляк проведуть дискусію  "Історія по-новому. Історичні постаті з циклу книг "Українці. Історія нескорених". Модеруватиме дискусію Сергій Громенко (Український інститут національної пам'яті).

Історики розглянуть біографії Романа Шухевича і Степана Бандери та міфи, якими оповиті життя лідерів українського визвольного руху.

Крім цього в центрі уваги будуть нові підходи до популяризації історії. Як писати для широкої публіки, аби одночасно зберегти і академічну достовірність, і популярний виклад? Як уникнути перевантаження цифрами й фактами з одного боку та надмірного спрощення - з іншого?

Про це розкажуть Олеся Ісаюк та Іван Патриляк на успішних прикладах науково-популярного жанру історії: життєписах "Роман Шухевич" (авторка Олеся Ісаюк) і "Степан Бандера" (автор Микола Посівнич), виданих на початку цього року у видавництві "Клуб сімейного дозвілля" у співпраці з Центром досліджень визвольного руху.

Час: 11:00

Місце: зал "Хоку".

 

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.