АНОНС: Три презентації про український визвольний рух на Книжковову Арсеналі

Про таємниці українського минулого з архівів КҐБ, українських повстанців ХХ століття, Степана Бандеру, Романа Шухевича та інших відомих і невідомих постатей українського визвольного руху розповідатимуть на Книжковому Арсеналі.

Історики Іван Патриляк, Володимир В'ятрович та Олеся Ісаюк презентують свої книги, видані завдяки співпраці Центру досліджень визвольного руху з видавництвом "Клуб сімейного дозвілля".

24 квітня (п'ятниця)

Презентація-перфоманс книги "Перемога або смерть!"

Іван Патриляк, доктор історичних наук, декан історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка, презентує нове видання книги "Перемога або смерть. Український визвольний рух у 1939-1960-х рр.".

"Перемога або смерть!" - під цим гаслом із вірою в серці та зброєю в руках ще десятиліття після завершення Другої світової війни українці боролися проти тоталітарної машини СРСР. Якою була роль вояків УПА в Другій світовій війні і опісля, ким були повстанці, скільки їм було років і чого вони добивалися, і, врешті, чого досягнули - на ці та інші питання - у презентації відомого історика.

Час: 13:00

Місце: стенд "КСД".

 

25 квітня (субота)

"Історія як історії". Зустріч з Володимиром В'ятровичем

Зустріч "Історія як історії" з Головою Українського інституту національної пам'яті  Володимиром В'ятровичем,  автором книги "Історія України з грифом "Секретно"".

У книзі - 66 історій, 74 роки і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Свого часу життя кожного з героїв опинилося під грифом "Секретно" стараннями, здавалося б, нездоланної спецслужби. Сьогодні історик Володимир В'ятрович, який на посаді директора Архіву Служби безпеки України розсекретив раніше таємні матеріали радянських "органів" від ЧК до КҐБ, розповідає про минуле України 1918-1991 років.

Час: 11:00

Місце: кінозал.

О 13:00 на стенді "КСД" - автограф-сесія з Володимиром В'ятровичем.

 

26 квітня (неділя)

Дискусія "Історія по-новому. Історичні постаті з циклу книг "Українці. Історія нескорених"

Олеся Ісаюк, співробітниця Центру досліджень визвольного руху, автор науково-популярної біографії  Романа Шухевича, та Іван Патриляк проведуть дискусію  "Історія по-новому. Історичні постаті з циклу книг "Українці. Історія нескорених". Модеруватиме дискусію Сергій Громенко (Український інститут національної пам'яті).

Історики розглянуть біографії Романа Шухевича і Степана Бандери та міфи, якими оповиті життя лідерів українського визвольного руху.

Крім цього в центрі уваги будуть нові підходи до популяризації історії. Як писати для широкої публіки, аби одночасно зберегти і академічну достовірність, і популярний виклад? Як уникнути перевантаження цифрами й фактами з одного боку та надмірного спрощення - з іншого?

Про це розкажуть Олеся Ісаюк та Іван Патриляк на успішних прикладах науково-популярного жанру історії: життєписах "Роман Шухевич" (авторка Олеся Ісаюк) і "Степан Бандера" (автор Микола Посівнич), виданих на початку цього року у видавництві "Клуб сімейного дозвілля" у співпраці з Центром досліджень визвольного руху.

Час: 11:00

Місце: зал "Хоку".

 

Година папуги. Погані передчуття професора Свяневича

"Я аніскільки не сумнівався, що вступ Радянської Росії у наші східні воєводства буде означати для них кінець існуючому там польському впливу і відрив тих територій від Польщі. Я не був би проти передачі тих воєводств незалежним Україні і Білорусі, якби такі існували, але не бачив сенсу в передачі їх Радянському Союзу". Як професор Свяневич передбачив Велику війну.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.