Спецпроект

Одесити святкують річницю Ланжерона. ФОТО

На честь його 250-річчя в Одеському історико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка.

Про це пише timer.od.ua.

Виставковий проект "Достойний слави він " знайомить глядачів з найбільш яскравими епізодами життя Олександра  де Ланжерона, губернатора Новоросійскього краю, видатного воєначальника, самобутнього літератора, мецената.  Ланжерон був нащадком давнього французького аристократичного роду. Вже в юному віці (19 років) він перетнув Атлантику та взяв участь у боротьбі за Незалежність Сполучених Штатів Америки, за що був нагороджений орденом Цинцинатті. Пізніше, вступивши на військову службу до Росії, Ланжерон брав участь у штурмі Ізмаїла в загоні адмірала Де Рібаса, уцілів у жорстокій Аустерлицькій битві 1805-го року, командував російськими військами у Вітчизняну війну 1812-го року і згодом став наступником славетного Дюка Рішельє в Одесі.

 

Проект "Достойний слави він" заснований на матеріалах Одеського історико-краєзнавчого та Одеського археологічного музеїв, Державного архіву Одеської області, наукової бібліотеки Одеського Національного університету імені І.І. Мечникова і приватних зібрань Тараса Максимюка та Анатолія Дроздовського. Найцінніший експонат виставки - лист Олександра де Ланжерона князю Потьомкіну-Таврійському з проханням про вступ до лав Російської армії, що стоїть під стінами Ізмаїла (1790).

Як відомо, в Одесі є Ланжеронівська вулиця, Ланжеронівський спуск, арка Ланжерона та навіть мис Ланжерон. 

Теми

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.