Спецпроект

У Львові пройде виставка ритуальних предметів юдаїзму

29 серпня у Львівському музеї історії релігії відкриється виставка "До і після".

Основа виставки - одинадцять ритуальних юдейських срібних предметів. Протягом останніх шести років їх відреставрував відомий в Україні ювелір, реставратор рідкісних монет і сакральних речей Олександр Павлюк, повідомляє jewish.ru.

Урочисте відкриття виставки відбудеться у четвер, 29 серпня, о 15:00 у малому виставковому залі Львівського музею історії релігії. Триватиме виставка два місяці.

Серед предметів виставки - корони і щити на Тору, ханукальні свічники, суботні підсвічники, ритуальний келих, парохет. В експозиції представлені "бсаміми" (ящики для пахощів) - елемент сімейної святкової обрядовості.

Ці та багато інших речей на початку 70-х років минулого століття передав у музейні фонди Львівський історичний музей. Згодом колекцію юдейських культових предметів доповнив скарб, знайдений в селі Журавному на Львівщині.

"У 2012 році, завдяки співпраці з Центром міської історії Центрально-Східної Європи, програма реставрації срібної колекції отримала зовнішнє фінансування, - розповів завідувач відділом юдаїки ЛМІР, куратор виставки Максим Мартин. - Водночас проводилося комплексне наукове дослідження історії пам'яток за сприяння відомого експерта в галузі музейної юдаїки професор Феліцитас Хайнманн-Єлінек. Так, було атрибутовано більшість клейм, визначено час і місце створення пам'ятників, імена виробників-ювелірів ".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.