У Києві презентують чергові 5 томів нової серії "Літопису УПА"

У Києві відбудеться презентація останніх томів (16-20) з нової серії видавництва "Літопису УПА".

Про це ІП повідомили організатори заходу.

Видавництво "Літопис УПА" заснували в 1973 році колишні вояки УПА, які в результаті Великого рейду 1947-49 рр. опинилися в Західній Європі, а опісля в Північній Америці.

Перша серія – Основна – налічує 50 томів та базується на дoкументах, що їх рейдуючі частини і спецкур’єри переправили з України на Захід.

Друга, "Нова серія" (започаткована в 1995 р.), нараховує 21 том, інші перебувають на різних стадіях підготовки. Вона охоплює документи з архівів (ЦДАГОУ, ЦДАВОУ, СБУ, обласних Західної України).

Третя серія - "Бібліотека" - (заснована у 2000 р.) видає дослідження та спогади. Для ширшого загалу та пополяризації визвольної боротьби започатковано четверту серію “Події і Люди”, в якій опубліковано 23 книги. Загалом у видавництві вийшло 106 книг.

До 16-го тому "Волинь і Полісся у невідомій епістолярній спадщині ОУН і УПА. 1944-1954 рр." включено 281 діловий лист, а також низку фрагментів, розсекречених Службою безпеки України в 2009-2011 роках.

Уперше в історіографії оприлюднюються невідомі листи Романа Шухевича, Василя Кука, Петра Федуна, Дмитра Клячківського та багатьох інших ключових фігур ОУН і УПА. Упорядники книги: к.і.н. Володимир Ковальчук, к.і.н. Валерій Огороднік.

Читайте деякі з цих листів командирів УПА в розділі "Тексти"

Назва 17-го тому — "Осип Дяків-Горновий. Документи і матеріали". Книга включає творчу спадщину та листування цього провідного публіциста України 1940-х років, члена Проводу ОУН та керівництва Української Головної Визвольної Ради. Упорядник книги: Володимир Мороз.

Читайте на ІП: "Дяків-Горновий. "Наше ставлення до російського народу"

18-й том"Діяльність ОУН та УПА на території Центрально-східної та Південної України". До збірника увійшли нещодавно розсекречені Службою безпеки України документи та матеріали українського резистансу про діяльність українських повстанців у Великій Україні в 1942-1952 роках. Упорядники книги: к.і.н. Олександр Пагіря, Володимир Іванченко.

В 19-му томі "Підпілля ОУН на Буковині. 1943-1951. Документи і матеріали" опубліковані невідомі раніше інструкції, звітно-інформаційні документи оунівських структур Буковини, документи Служби безпеки а також документи радянських органів державної безпеки, що вели боротьбу з українським визвольним рухом. Упорядник книги: Дмитро Проданик.

20-й том "Воєнна округа УПА "Лисоня". 1943-1952. Документи і матеріали" містить документи і матеріали військового штабу та окремих підрозділів військової округи УПА "Лисоня", як також звітно-інформаційні документи структур ОУН, що висвітлюють український визвольний рух на території Тернопільщини. Упорядник книги: Сергій Волянюк.  

Учасники презентації: Володимир Ковальчук, Володимир Мороз, Володимир Іванченко та Олександр Пагіря.

Час і місце заходу: 19 березня, 18:00. Київ, вул. Лисенка, 3. (метро "Золоті Ворота"). Вхід вільний.

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.