ЗНИК ОРИГІНАЛ ДОГОВОРУ ПРО РОЗПУСК СРСР

З архівів зник історичний документ, що зафіксував факт розпаду СРСР. Ідеться про угоду, яку уклали у грудні 1991 року в Біловезькій Пущі керівники України, Росії та Білорусі.

Про це повідомляє "Голос Америки" з посиланням на колишнього керівника Білорусі Станіслава Шушкевича.

Зникнення Біловезької угоди екс-лідер Білорусі виявив у ході роботи над мемуарами. На думку Шушкевича, можливо, що документ був вкрадений кимось із колишніх співробітників держапарату з метою продажу.

"Важко повірити у зникнення документу такого рівня, але, тим не менш, це факт", - зазначив Шушкевич.

У середу 6 лютого деякі колишні представники керівництва Білорусі і високопоставлені співробітники апарату СНД підтвердили, що мають доступ лише до копій цього документy.

8 грудня 1991 року в мисливському будиночку в Віскулях (Біловезька пуща) відбулися секретні переговори за участю Шушкевича (тоді голови Верховної Ради Білорусі), президента України Леоніда Кравчука та президента Росії Бориса Єльцина.

1999: Єльцин робить президентом Путіна. ВІДЕО

Однією з причин підписання угоди стало голосування громадян України на референдумі 1 грудня 1991 року (тоді ж Кравчук і був обраний президентом) - 90,3% українців підтримали Акт проголошення Незалежності 24 серпня.

8 грудня у Віскулях лідери трьох республік підписали угоду, згідно з яким "СРСР перестав існувати як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність". Це поклало край спробам першого і останнього президента СРСР Горбачова зберегти Союз.

Угода також проголошувала створення Співдружності Незалежних Держав, куди пізніше увійшли ще дев'ять колишніх радянських республік.

"Ми не знаємо, де знаходиться оригінал договору, - заявив глава архівного відділу канцелярії СНД Василь Острейко. - Ми володіємо копією цього документа. Вона завірена відповідно до міжнародних стандартів, але все ж це тільки копія".

Дивіться також:

8 грудня 1991-го. Яким був останній день Радянського Союзу. ВІДЕО

Референдум за Незалежність 1 грудня. Агітація і бюлетені. ФОТО

1923 рік. Як Україна створювала СРСР

Країни Заходу намагалися зберегти Радянський Союз. ЦИТАТИ

Озирнися і побачиш. СРСР не вмер 8 грудня 1991 року

Як розпадався Союз. Спогади доньки Єльцина

25 грудня 1991-го. Горбачов оголошує про смерть Союзу. ВІДЕО

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.