Спецпроект

Музей мазовецьких євреїв вже готовий

У середині лютого був завершений розпочатий у серпні 2011 року ремонт побудованої в XIX столітті синагоги в Плоцьку. У відреставрованому об'єкті буде Музей мазовецьких євреїв.

Про це пишуть "Jewish News".

Офіційне відкриття заплановано на 15 березня 2013 року. Проект вартістю понад 9 мільйонів злотих реалізувало Товариство "Синагога в Плоцьку". Фінансова підтримка ЄС склала понад 7,7 млн. злотих.

Ремонт синагоги і реставраційні роботи полягали у зміцненні конструкції будівлі, в тому числі фундаментів і стін, в укладанні нового даху, а також у відтворенні системи приміщень, відповідної XIX століттю.

Найважливіша частина музею - це мультимедіа експозиція, присвячена єврейській історії та культурі. Окремо буде представлена ​​експозиція, присвячена Голокосту. Там будуть зокрема виставлені картини Фелікса Тушіньского, 91-річного художника родом з Плоцька, з єврейської родини. З 1950 року художник живе в Австралії і сам передав музею сорок своїх робіт.

Музей мазовецьких євреїв буде місцем, де за допомогою новітніх технологій мультимедіа покажуть історію, культуру, традиції і звичаї, релігійні обряди євреїв на польських землях, особливо в Мазовії. Інтер'єр буде підготовлений до організації просвітницьких зустрічей і занять, а також концертів. 

Мала Синагога в Плоцьку - це кам'яна двоповерхова будівля, побудована в стилі класицизму, що до наших днів прийшла в занедбаний стан. Це одна з небагатьох синагог, що збереглися в Мазовії і єдина - в районі Плоцька. Вона була побудована близько 1810 року. У 1870 році в ній був проведений ремонт, під час якого в інтер'єрі був встановлений новий арон ха-кодеш, шафа для сувоїв Тори.

Під час Другої світової війни в синагозі був штаб Юденрата - Єврейської ради, що адмініструвала гетто в Плоцьку. У 1949 р. єврейська громада організувала тут трикотажний кооператив. У 1959 році об'єкт став власністю держави, а пізніше був внесений до списку пам'яток.

Синагога була проте занедбана. Все змінилося в 2004 році, коли заради її порятунку було створено Товариство "Синагога в Плоцьку", в кінцевому рахунку будівлю відібрали у держави.

Теми

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

"Ніколи не казав": "Вперед, хлопці!", завжди: "За мною!"". Пам'яті Сергія Короля

Крайній бій командир "Махно" провів 24 лютого 2023 року. Впродовж ночі ворог вів постійний артилерійський обстріл, а близько 7 години ранку розпочав піхотний штурм з трьох сторін. Командуючи підрозділом та беручи безпосередню участь у стрілецькому бою, Сергій Король не допустив захоплення позицій переважаючими силами противника. Під час бою, який тривав майже шість годин, командир "Махно" загинув.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.