Спецпроект

Музей мазовецьких євреїв вже готовий

У середині лютого був завершений розпочатий у серпні 2011 року ремонт побудованої в XIX столітті синагоги в Плоцьку. У відреставрованому об'єкті буде Музей мазовецьких євреїв.

Про це пишуть "Jewish News".

Офіційне відкриття заплановано на 15 березня 2013 року. Проект вартістю понад 9 мільйонів злотих реалізувало Товариство "Синагога в Плоцьку". Фінансова підтримка ЄС склала понад 7,7 млн. злотих.

Ремонт синагоги і реставраційні роботи полягали у зміцненні конструкції будівлі, в тому числі фундаментів і стін, в укладанні нового даху, а також у відтворенні системи приміщень, відповідної XIX століттю.

Найважливіша частина музею - це мультимедіа експозиція, присвячена єврейській історії та культурі. Окремо буде представлена ​​експозиція, присвячена Голокосту. Там будуть зокрема виставлені картини Фелікса Тушіньского, 91-річного художника родом з Плоцька, з єврейської родини. З 1950 року художник живе в Австралії і сам передав музею сорок своїх робіт.

Музей мазовецьких євреїв буде місцем, де за допомогою новітніх технологій мультимедіа покажуть історію, культуру, традиції і звичаї, релігійні обряди євреїв на польських землях, особливо в Мазовії. Інтер'єр буде підготовлений до організації просвітницьких зустрічей і занять, а також концертів. 

Мала Синагога в Плоцьку - це кам'яна двоповерхова будівля, побудована в стилі класицизму, що до наших днів прийшла в занедбаний стан. Це одна з небагатьох синагог, що збереглися в Мазовії і єдина - в районі Плоцька. Вона була побудована близько 1810 року. У 1870 році в ній був проведений ремонт, під час якого в інтер'єрі був встановлений новий арон ха-кодеш, шафа для сувоїв Тори.

Під час Другої світової війни в синагозі був штаб Юденрата - Єврейської ради, що адмініструвала гетто в Плоцьку. У 1949 р. єврейська громада організувала тут трикотажний кооператив. У 1959 році об'єкт став власністю держави, а пізніше був внесений до списку пам'яток.

Синагога була проте занедбана. Все змінилося в 2004 році, коли заради її порятунку було створено Товариство "Синагога в Плоцьку", в кінцевому рахунку будівлю відібрали у держави.

Теми

Операція "Ставка". Невідомі документи щодо убивства в Роттердамі

23 травня 1938-го співробітник нквс срср Павло Судоплатов за вказівкою сталіна скоїв у Роттердамі вбивство лідера ОУН Євгена Коновальця. Нові документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України проливають світло на окремі невідомі епізоди тієї операції і дають змогу знайти відповіді на запитання, чи підозрювали провідні діячі ОУН, що Павло Судоплатов і агент "Лебедь" опинилися в їхньому середовищі не випадково, а діяли за завданням нквс.

"Він уявляв себе на морі Нельсоном, а на суші - Наполеоном..." Мозаїчний образ Вінстона Черчилля

Постать Вінстона Черчилля відома більшості вже у статусі прем'єр-міністра Великої Британії воєнного часу Другої світової війни як непохитного національного лідера, який, прагнучи врятувати свою країну – врятував світ від "брунатної чуми". Однак від першого обрання в Парламент 1900 року і до кульмінаційного виголошення славнозвісних слів у травні 1940 року: "Я не можу запропонувати вам нічого, крім крові, важкої праці, сліз і поту", минуло майже півстоліття.

Залягти на дно в Брюгге 2019. Уривок з книги "Радіо Афродіта" Олега Криштопи

"Радіо Афродіта" - документальний роман, який розповідає історію підпільного радіо, через постать бельгійця Гезенбрукса й людей із якими він працював пліч-о-пліч. Це оповідь про боротьбу, відвагу, мужність, але й про зраду та кохання. Олег Криштопа 14 років проводив інтервʼю, журналістські розслідування та досліджував документи, щоб написати цей роман.

Мої парламентські вибори: 1990 рік

«…Отрицательное воздействие на обстановку в городе Житомире имели выступления участников республиканского фестиваля «Червона рута», концерты которого проходили 10-11 февраля в Облмуздрамтеатре. В программе, выступлениях пропогандировалась идея «самостоятельной Украины»… - КГБ сигналізувало «нагору» про ситуацію в Житомирі.