Спецпроект

Старовинні карти України виставив Національний музей Львова

Неіснуючі Амадоцькі гори і озеро можна побачити на картах давніх західноєвропейських топографів, які представлені на виставці "Україна на картах ХVІ-ХХ століть". Експозиція розгорнута в Національному музеї Львова.

Про це пише "Укрінформ". 

"Це перший з низки запланованих спільних проектів львів'ян зі столичним Музеєм книги і друкарства України", - зазначив директор музею Ігор Кожан.

За його словами, в експозиції представлені особливо цінні стародавні карти українських земель середини XVI - кінця XVIII ст. відомих картографів минулого: Клавдія Птолемея, Герарда Меркатора, Себастьяна Мюнстера, Йодок Гонді, Віллема Блау, Джованні Антоніо Маджіні, Йоганна Гонтера, Гійома де Боплана, Томаша Маковського, Ріпнів Дзанноні, Матеуса Зонтера, Тобіаса Лоттера.

Всього експонується близько сотні карт і картографічних видань з шести державних і приватних колекцій.

Виставка триватиме до 20 березня.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.