Спецпроект

В Естонії знайшли викрадача музейної банки з фекаліями

В Естонії розкрили скандальну крадіжку, вчинену восени 2012 року. Тоді з Тартуського художнього музею був викрадений фрагмент інсталяції Яана Тоомика - скляна банка з фекаліями.

Про це пише ТСН.ua.

Як стало відомо, злочин скоїв Яссь Казелаан - член Естонської об'єднання скульпторів, який закінчив раніше магістратуру Естонської художньої академії.

Викрадач був оштрафований на 64 євро. При цьому не уточнюється, чи був у нього вилучений вкрадений фрагмент інсталяції.

За словами самого Казелаана, він "хотів не прославитися, а викликати дискусію".

Оригінальна інсталяція Яана Тоомика з фекаліями була створена в 1992 році. Як повідомлялося, вона представляла собою виставлені по колу банки з випорожненнями автора, на яких були таблички з описом його раціону.

У 2012 році ця інсталяція була відтворена для виставки під назвою "Е? Фу! Бс! Буе! Вау! Класика сучасного естонського мистецтва", що відкрилася в Тартуському художньому музеї (оригінальний твір до того часу у автора не зберігся). Через деякий час після відкриття виставки стало відомо, що Тартуський художній музей вирішив придбати у Тоомика права на цей твір. Як пояснила директор музею Рєет Марк, йдеться про право на відтворення інсталяції. За її словами, постійно зберігати у себе банки з випорожненнями музей не збирається. Заплатити музей вирішив "за ідею", а також таблички з меню, використані автором. Робота Яана Тоомика була оцінена в дві тисячі євро.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.