Спецпроект

В Естонії знайшли викрадача музейної банки з фекаліями

В Естонії розкрили скандальну крадіжку, вчинену восени 2012 року. Тоді з Тартуського художнього музею був викрадений фрагмент інсталяції Яана Тоомика - скляна банка з фекаліями.

Про це пише ТСН.ua.

Як стало відомо, злочин скоїв Яссь Казелаан - член Естонської об'єднання скульпторів, який закінчив раніше магістратуру Естонської художньої академії.

Викрадач був оштрафований на 64 євро. При цьому не уточнюється, чи був у нього вилучений вкрадений фрагмент інсталяції.

За словами самого Казелаана, він "хотів не прославитися, а викликати дискусію".

Оригінальна інсталяція Яана Тоомика з фекаліями була створена в 1992 році. Як повідомлялося, вона представляла собою виставлені по колу банки з випорожненнями автора, на яких були таблички з описом його раціону.

У 2012 році ця інсталяція була відтворена для виставки під назвою "Е? Фу! Бс! Буе! Вау! Класика сучасного естонського мистецтва", що відкрилася в Тартуському художньому музеї (оригінальний твір до того часу у автора не зберігся). Через деякий час після відкриття виставки стало відомо, що Тартуський художній музей вирішив придбати у Тоомика права на цей твір. Як пояснила директор музею Рєет Марк, йдеться про право на відтворення інсталяції. За її словами, постійно зберігати у себе банки з випорожненнями музей не збирається. Заплатити музей вирішив "за ідею", а також таблички з меню, використані автором. Робота Яана Тоомика була оцінена в дві тисячі євро.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.