Спецпроект

СБУ поповнює колекцію Центрального музею Тавриди. ФОТО

До Центрального музею Тавриди керівництво СБУ в АРК передало старовинні артефакти, які були вилучені під час незаконного перевезення через державний кордон України. У музейний фонд були передані старовинні монети, холодна зброя та унікальні предмети побуту минулих століть, які за висновком експертизи є культурно - історичною спадщиною і не підлягають вивезенню за кордон.

Про це пише "ХайВей".

Фонд музею поповнився срібними монетами 17-18 століть, які нещодавно контрабандисти намагалися переправити до Німеччини.
Сімейна пара із Сімферополя продала на одному з аукціонів в Інтернеті колекцію монет із зображенням Петра І і, замаскувавши їх під звичайну поштову кореспонденцію, вислала покупцеві в Мюнхен.
Співробітники СБУ затримали контрабанду, а за кілька днів знайшли і її відправників.

Ще один сімферополець спробував переправити рейсовим автобусом посилку, у якій знаходилися колекційні монети Російської Імперії, викарбувані в 1814 і 1818 роках. Замасковані під побутові речі монети були затримані співробітниками СБУ при перетині кордону з Росією.

У січні 2012 року мешканка Сімферополя, виїжджаючи на постійне місце проживання в Мілан, спробувала вивезти з собою дореволюційні срібні столові предмети і англійський барометр кінця 19-го століття.

Особливу історичну цінність представляв барометр, виконаний у вигляді рятувального круга, який імовірно був виготовлений в Криму, про що свідчить стилізований герб Таврійської губернії в нижній частині приладу.
Всі ці раритети жінка заховала у своєму багажі, не заявивши про їх наявність співробітникам прикордонної та митної служби.

Барометр у вигляді рятувального круга
Барометр, вилучений службою безпеки

 

Ще один артефакт - швейцарський багнет-ніж від піхотної гвинтівки 1918 випуску був вилучений у співробітника податкової міліції міста Севастополя. Державний службовець придбав його в Швейцарії для своєї колекції, коли перебував там на відпочинку. Але планам колекціонера перешкодили співробітники СБУ, вилучивши історичну холодну зброю на прикордонному контролі.

Кримські музеї часто поповнюються експонатами, які потрапляють в експозицію з митниці.

Теми

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.