Спецпроект

Харківських істориків запросили до тюрми. ФОТО

Тюремний музей в Харкові "приймав госте". Історики "обмінялися досвідом" зі співробітниками музею Холодногірської колонії Харкова (№ 18).

Про це пишуть "Коментарі. Харків".

 

Історикам продемонстрували експонати, які ретельно збиралися протягом багатьох років. Подарунки гостей, фотографії, документи та діорами охоплюють історію з катерининських часів до наших днів.

"Музей створений в 2004 році. Колекція весь цей час постійно поповнювалася", - повідомив начальник Холодногірської колонії № 18 Марк Маркін.

Не раз музей колонії відвідували відомі спортсмени, радянські актори та зірки популярних серіалів. Гітара, подарована Юрієм Нікуліним, займає почесне місце в колекції музею.

Кайдани з колекції тюремного музею

Несподіваною стала знахідка кайданів засланих. Їх начальник колонії вважає одним з найважливіших експонатів колекції. "Робітники копали фундамент", - розповідає Марк Маркін, - "раптом лопати наткнулися на щось металеве. Виявилося, що це кайдани кінця XIX - початку ХХ століття".

Заклад багато разів міняв свій профіль, бачив у своїх стінах відомих людей не тільки в якості гостей, але і політичних у своїх камерах. 

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.