Фараона Рамзеса ІІІ вбили, перерізавши горлянку

Змовники вбили фараона Давнього Єгипту Рамзеса III, перерізавши йому горло, заявили дослідники мумії фараона, навівши на підтвердження своєї версії результати нової експертизи.

Про це повідомляє УП.Життя із посиланням на BBC.

Комп'ютерна томографія мумії "обранця Ра" допомогла виявити глибоку рану на шиї, яка і могла стати причиною смерті.

Багато століть секрет смерті фараона був прихований пов'язками, що закривають шию фараона, необхідними для збереження мумії. Історики довгий час сперечалися про причини смерті фараона.

У документах давнини, що включали Туринський судовий папірус, датований 1155 роком до н.е., йшлося про змову з метою вбивства фараона і палацовому перевороті. У цьому підозрювали одну з його дружин. Однак довгий час було незрозуміло, чи було скоєно замах на фараона, і якщо так, то чи закінчилося воно смертю правителя.

Деякі дослідники вважали, що замах був успішним для змовників, а інші вважали, що другий фараон з XX династії пережив напад.

Судовий папірус оповідає про чотири різних судових процеси і згадує покарання щодо змовників. Серед змовників називають одну з двох дружин правителя - Тейю, і її сина Пентаура - претендента на трон.

У стародавньому документі йдеться, що тільки Пентаур - один з численних синів фараона - вирішив піти проти батька і брав участь у змові. Його визнали винним, і потім Пентаур, як повідомляє документ, наклав на себе руки.

Щоб дізнатися більше про далекі і загадкові події старовини, німецький палеонтолог з італійського Інституту мумій і крижаної людини Альберт Цинк і його колеги вивчили мумію Рамзеса III і останки ще однієї людини, імовірно сина короля Пентаура, в королівській гробниці біля Долини Царів в Єгипті.

Працюючи в Єгипетському музеї в Каїрі, де зараз знаходяться тіла, команда дослідників провела комп'ютерну томографію та проаналізувала ДНК мумій.

Томографія виявила глибоку (близько 7 см) і широку рану на шиї, яку, на думку медиків, міг заподіяти гострий ніж. Вчені говорять, що смерть в такому випадку наступила б одразу.

"До цього ми практично нічого не знали про долю Рамзеса III. Його тіло досліджували і до нас, робили рентгенівські знімки, проте вони не виявили жодних травм. Дослідники раніше не мали доступу до комп'ютерної томографії, який маємо ми", - сказав доктор Цинк.

"Ми були дуже здивовані тим, що виявили. Ми досі не можемо бути абсолютно впевненими в тому, що рана стала причиною його смерті, однак ми схильні так думати", - додав учений.

За його словами, "люди, що бальзамували тіло фараона, могли зробити поріз, проте це вкрай малоймовірно".

На КТ-знімках в рані видно амулет у вигляді соколиного ока бога Гора. Талісман могли покласти в рану при муміфікації, адже древні єгиптяни вірили в його цілющу силу.

Аналізи ДНК останків іншого тіла показали, що на момент смерті молодій людині було 18 років і він був родичем Рамзеса III, і це, ймовірно, син фараона Пентаур.

При вивченні тіла молодої людини вчені звернули увагу на незвичайно стислі складки в області шиї, що може вказувати на те, що молодий чоловік був задушений.

Тіло юнака не було забальзамовано звичайним для царів способом, воно було обгорнуте в цапову шкуру. У давнину, членів сім'ї фараона, яких вваажали виннимим у чомусь, карали ще й тим, що ховали не "по-царськи".

Читайте також інші матеріали за темою "Єгипет"

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.