Історики склали список людей, які рятували від Голодомору
Історики впорядкували список людей, які допомагали українцям вижити під час Голодомору-геноциду 1932-33 років. Всього до переліку доброчинців увійшло 150 імен.
Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху.
Кожен із доброчинців, жертвуючи власним здоров’ям та комфортом, а часто й ризикуючи життям, рятував голодуючих від страшної смерті.
Роботу над списком ще в 2009 році розпочав Український інститут національної пам’яті в рамках всеукраїнської акції "Людяність у нелюдяний час". Тоді історики отримали значну кількість листів зі спогадами врятованих про своїх рятівників, а також очевидців доброчинності.
"Ті, хто серед хаосу, безкінечних смертей і страху не злякалися, не втратили людської гідності й простягнули руку допомоги приреченим, були серед різних верств населення, - зазначив один із упорядників списку, історик Володимир Тиліщак. - Це і вчителі, й лікарі, й священики. Окремо потрібно сказати про місцевих керівників: голів колгоспів, сільських рад, бригадирів, директорів підприємств та шкіл, багато з яких зробили все можливе для порятунку односельців."
За словами історика, часто наслідки такої допомоги ставали фатальними для самих керівників. Попри все, їхня мужність збереглася в народній пам’яті, й досі мешканці українських сіл пам’ятають своїх рятівників.
Спогади читачів УП про те, як їхні родини пережили Голодомор
Наприклад, голова колгоспу "Незаможник" у селі Великий Хутір на Черкащині Яків Дробот організовував громадську кухню, на якій роздавали хліб тим, хто найбільше потребував, а також дитячі ясла для сиріт та бідних.
Директор школи села Дударків на Київщині Василь Івчук організував у школі харчування для школярів усіх класів, завдяки чому протягом 1933 року врятував від голодної смерті всіх дітей шкільного віку цього села.
На Миколаївщині лікар Іван Картава з смт Березнегувате рятував життя хворим, продовжуючи їм перебування у лікарні, де надавалося харчування. Він також ділився з хворими харчами з власного пайка.
Були непоодинокі випадки, коли бездітні сім’ї брали до себе сиріт чи дітей із багатодітних сімей, в яких уже не було нічого їсти. Завдяки цьому діти виживали. Ті родини, які тримали корів, ділили молоко не лише серед своїх, але й віддавали опухлим з голоду сусідам.
Цей список стане частиною книги "Людяність у нелюдяний час", яка наразі готується до друку. Упорядники — історики Володимир Тиліщак та Вікторія Яременко.
Як відомо, цьогорічна громадська кампанія до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору присвячена якраз тим, хто в роки геноциду рятував співвітчизників від страшної смерті.
Учасники Громадського комітету наголошують, що без знання таких праведних людей-доброчинців у часи Голодомору національна пам’ять про цей злочин проти українського народу буде неповною.
Читайте також на цю тему:
Павуки, очерет і лелеки. Що їли українці у 1932-33 роках
"В Україні було два Голодомори" - американський історик
"Чорні дошки". Економічний метод знищення населених пунктів (+список сіл)
Майже 60% українців вважають Голодомор геноцидом
Як Голодомор змінив свідомість людей
Радянська преса 1932-33: "В Україні відкриваються нові ресторани" (ФОТО)
Чому не було спротиву під час Голодомору?
"Активісти забирали речі і одежу. А потім на базарі продавали"
"Мою прабабусю врятував сон, який указав на сховок із зерном"
"Мама сиділа в калюжі крові і гралася, хлюпала долоньками"
"Одна родина наїлася мухоморів, щоб умерти - і завдяки їм вижила"
Італійсько-французький комікс про Голодомор. ФОТО
Голоди 1833 і 1933 років: різниця в політиці влади
Геббельс у 1935-му: "Голодомор був". Навіть нацисти визнали
Чеський підручник з історії. Як пишуть про Голодомор (ФОТО)
Більше матеріалів, присвячених 1932-33 рокам, читайте на ІП у темі "Голодомор".