Спецпроект

Мініатюрні книги з горлівського музею експонують в донецькому краєзнавчому

Виставка з колекції єдиного музею в Україні мініатюрної книги "Мініатюрна планета Разумова" (Горлівка) відкривається в Донецькому обласному краєзнавчому музеї.

Про це пише День.

 

Музей мініатюрної книги - унікальний і єдиний подібний державний музей в Україні. Сьогодні в музеї зберігається понад 9000 мініатюрних (до 100мм) і мікрокниги (від 1 до 10 мм) XV - XXI століть з 57 країн на 103 мовах світу.

Більшість мініатюрних книг є зразками високої книжкової культури. В експозиції представлені підручники географії, математики, граматики розміром 46х33 мм (1835-1837 р.р.), старовинні і сучасні словники (30х40 мм), видані у вигляді гаманців і футлярів з натуральної шкіри, берестяна книга, виконана народним умільцем з Архангельська Дмитром Головіним.

Є в експозиції мікрокниги розміром з клітину учнівського зошита, видані невеликим накладом мюнхенським видавництвом Waldman und Phitzner: "Дзвін свободи", "Отче наш", "Олімпійська клятва", "Я вас люблю", надруковані на семи (перші три книги) і дев'яти мовах. Є мікрокниги Bilder-ABC розміром 2,5 х3 мм, видані в 1971 році Інститутом книжкових мистецтв у Лейпцигу. Народні умільці з України перевершили умільців з Німеччини. Борис Компанієць (Крим) виготовив Мікрокнижку розміром 3х1 мм, в якій написано вірш С. Єсеніна "За віконцем місяць ..."

Виставка в Донецькому краєзнавчому музеї працюватиме з 25 жовтня до 25 листопада.

 

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.