Спецпроект

Одеський музей морфлоту змінив власника

Господарський суд Одеської області задовольнив позов обласної ради до мерії, визнавши за регіоном право власності на пам'ятку архітектури - будівлю Англійського клубу (музей морського флоту), що на вулиці Ланжеронівській.

Одеський музей морського флоту було створено 1920 року, однак більшість довоєнних експонатів було викрадено під час окупації Одеси у Другій світовій війні. В 1965 році музей відновив свою роботу в будівлі колишнього Англійського клубу на Ланжеронівській вулиці.

Експозиція музею нараховує понад 100 тисяч виставкових експонатів, серед яких цінні документи та фотографії, ювелірно виконані моделі суден, а також якір віком за 900 років.

Про це повідомляє Думская.net.

Суддя скасував рішення виконкому Одеської міськради від 18 серпня 2009-го року, яким музей був включений до списку об'єктів комунальної власності.

У вердикті наголошується, що обласна рада першою оформила свої права на Англійський клуб - ще в 2006-му році. Це рішення згодом оскаржувалося муніципалітетом в трьох судових інстанціях.

Крапку поставив Вищий адмінсуд, який відмовив міській владі у задоволенні позову. Рішення обласної ради залишилося в силі, а оскільки область не передавала будівлю місту, то ініціатива міськвиконкому є незаконною.

Губернатор Одеської області, Едуард Матвійчук заявив, що відновлення Англійського клубу почнеться вже наступного року: "Міністерство інфраструктури готове надати нам допомогу. Розраховуємо витратити на роботи 15-20 млн грн".

Керівник облдержадміністрації запевнив, що після реставрації цільове призначення будівлі залишиться незмінним - туди повернеться музей морського флоту, який наразі тулиться в декількох кімнатках, що належать порту.

"Наскільки мені відомо, більша частина експозиції вціліла після пожежі, і проблем з роботою музею виникнути не повинно", - сказав чиновник.

Як зазначає видання, раніше про свою готовність серйозно зайнятися Англійським клубом заявляв мер Одеси Олексій Костусєв. Однак обіцянки ці так і залишилися словами.

Наприкінці 2011 року про наміри відновити музей заявляв Одеський морський торговий порт.

Одеський музей морського флоту було створено 1920 року, однак більшість довоєнних експонатів було викрадено під час окупації Одеси у Другій світовій війні. В 1965 році музей відновив свою роботу в будівлі колишнього Англійського клубу на Ланжеронівській вулиці.

Музей постраждав внаслідок пожежі 29 квітня 2005 року. Тоді згорів дах та перекриття на площі близько 1200 кв. м.

У 2007 році взагалі з'явилася ініціатива передати будівлю у приватні руки під закритий клуб. Громадськістю була організована кампанія проти таких планів. У тому ж році міськрада виділила кошти на здійснення першочергових протиаварійних робіт.

У 2008 році муніципалітет виділив на ремонт пам'ятки архітектури 5 млн грн. За рахунок цих коштів  була відновлена ​​покрівля, укріплений фундамент, замінені перекриття і частково відремонтовано фасад. Після цього фінансування робіт припинилося.

Експозиція музею нараховує понад 100 тисяч виставкових експонатів, серед яких цінні документи та фотографії, ювелірно виконані моделі суден, а також якір віком за 900 років.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.