Сьогодні виповнюється 65 років ЦРУ

Сьогодні виповнилося 65 років Центральному розвідувальному управлінню США - відомству, яка стало відомим за своє втручання у численні історичні події XX сторіччя.

Про це повідомляють "Тексти".

Центральне розвідувальне управління (ЦРУ, англ. Central Intelligence Agency) - агенція федерального уряду Сполучених Штатів Америки, основна функція якого - збирання і аналіз інформації про діяльність іноземних урядів, організацій і громадян.

ЦРУ - це основний орган зовнішньої розвідки США.

Під час Другої світової війни за вказівкою президента Рузвельта була створена перша в історії США розвідувальна організація "Управління стратегічних служб" (УСС).

Після війни президент Трумен розформував УСС, але, розуміючи необхідність у систематизації розвідувальної роботи, що до цього велася армійськими управліннями, в 1946 році видав директиву про створення Національного розвідувального управління.

У наступному році конгрес США схвалив рішення про централізацію всієї розвідувальної роботи в рамках єдиної організації. І після підписання президентом Труменом закону про національну безпеку, 18 вересня 1947 року було офіційно засновано Центральне розвідувальне управління, підпорядковане Раді національної безпеки.

Першим директором ЦРУ став контр-адмірал Роскоу Хилленкоттер. Практично з першого дня свого існування Управління долучилося до проведенням спеціальних операцій, що досягали іноді розмаху справжніх військових дій.

Діяльність ЦРУ ґрунтувалася на двох важливих директивах: операції повинні бути таємними і проводитися так, щоб уряд міг заперечувати свою причетність до нихОсновна функція ЦРУ, як згадано вище, полягає в отриманні та обробці інформації щодо іноземних урядів, корпорацій та людей, у відзвітуванні отриманої інформації відповідним гілкам уряду.

Другорядна функція — це пропаганда або зв'язки з громадськістю, відкрите та приховане розповсюдження, як правдивої, так і хибної інформації, та додатковий вплив на позитивне прийняття рішень із боку уряду США.

Третя функція ЦРУ — бути прихованою рукою федерального уряду в проведенні таємних операцій. Це спричинило багато суперечок, підняло питання щодо легальності, моральності, ефективності та доречності операцій ЦРУ.

Дивіться також інші матеріали за темою "Спецслужби"

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.