НА ЛУГАНЩИНІ ЗНАЙШЛИ СТАВКУ ХАНА ЗОЛОТОЇ ОРДИ

В ході історико-краєзнавчого дослідження на території Попаснянського району Луганської області співробітниками археологічного центру "Спадщина" СНУ ім. Даля було виявлено місце розташування літньої ставки хана Золотої Орди (приблизно датованої XIV століттям).

Про це повідомляє Cxid.info з посиланням на наукового керівника центру, доктора історичних наук Сергія Санжарова.

За словами науковця, місце самої ставки вдалося знайти за великим скупченням древніх артефактів.

Об'єкт був виявлений місцевими жителями ще в 60-х роках минулого століття, оскільки тут, на правому березі Сіверського Дінця були прокладені канали зрошення і під час прополки регулярно знаходили монети. Два роки тому туди виїжджали нумізмати. Завдяки їм про це місце дізналися і луганські археологи.

Досліджене місце являє собою коло діаметром близько 800 метрів і займає гребінь високого вододільного плато, обмеженого з півдня і з півночі ярами.

З історичних джерел відомо, що татари ставили юрти навколо намету хана. По колу й залягали артефакти, знайдені луганськими археологами на обстеженій території.

В ході обстеження знайдено більше 3 тисяч мідних і срібних монет, залізні бойові сокири, кінські вудила, жіночі прикраси, також заготовки для карбування монет.

Знайдені речі. Фото з блогу голови Спілки археологів Луганщини Олексія Бритюка

"Це свідчить, що в цьому місці велася карбування, а робити це могли тільки при дворі хана, - стверджує Санжаров. - Частина монет викарбувана від імені хана Абдаллаха, який правив з 1361 по 1370 роки. Очевидно, йому і належала знайдена стоянка".

Археологи написали в облдержадміністрацію прохання поставити виявлений пам'ятник на державний облік і вжити заходів з його охорони та популяризації.

"Виявлення об'єкта такого роду - вкрай рідкісне явище, майже унікальне, - заявив Санжаров. - Тим більше для Луганської області. Знахідка підтверджує, що в ті далекі часи тут у нас був не дикий степ. Тут вершилася історія".

За його твердженням, на території Україні досі чітко не встановлено жодного місця ханської ставки, хоча відомо, що вони тут були. Літня резиденція, виявлена ​​в Попаснянському районі, є "першою ластівкою".

Читайте також: "XIV сторіччя: як Україна звільнилася від Золотої Орди"

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.