Спецпроект

Янукович і Коморовський знову миритимуть українців і поляків

Президенти України і Польщі Віктор Янукович і Броніслав Коморовський під час однієї з зустрічей цього року зроблять спільне звернення щодо історичного примирення українців і поляків.

Про це кореспондентові УкрІнформу повідомив посол України в Польщі Маркіян Мальський.

"За ініціативою президентів готується спільне звернення, присвячене крокам історичного примирення, яке буде підписано на найближчих зустрічах глав держав", - сказав посол.

За словами посла, звернення буде приурочено до відзначення в цьому році 65-ї річниці операції "Вісла".

Операція "Вісла" - примусова депортація комуністичною владою Польщі українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини у північні і західні регіони Польщі. За офіційними даними польських джерел, загалом зі своїх етнічних земель було виселено понад 140 тисяч українців.

Влітку 2011 році повідомлялося, що парламенти Польщі та України приймуть спільну ухвалу "Про встановлення Дня пам'яті і примирення українців та поляків". Також Янукович і Коморовський мали спільно вшанувати жертв українсько-польського конфлікту 1940-их років на Волині.

Однак прийняття ухвали спершу перенесли на осінь, а зрештою і досі не реалізували.

Читайте на "Історичній Правді":

про операцію з депортації українців "Вісла"

про останній обмін територіями між УРСР і Польщею

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.