У Польщі засудили чиновника соціалістичних часів - за військовий стан 1981-го

У Варшаві завершився процес у справі двох колишніх високопоставлених осіб, відповідальних за введення в Польщі воєнного стану в році 1981 році.

Про це повідомляє НУН.

Згідно з вердиктом, колишній перший секретар правлячої тоді Польської об'єднаної робочої партії Станіслав Каня визнаний невинним, оскільки не брав участі і не мав відношення до введення воєнного стану.

Тим часом Чеслав Кіщак, який займав у ті роки пости міністра внутрішніх справ і командувача внутрішніми військами, визнаний винним і засуджений до двох років позбавлення волі умовно. Вирок винесено у відсутності обвинуваченого.

У рамках іншого судового процесу щодо подій 1981 року проходить тодішній польський керівник генерал Войцех Ярузельський. Дата слухань поки не визначена, зважаючи на важкий стан його здоров'я.

Військовий стан було введено в Польщі 13 грудня 1981 року, кілька тисяч діячів опозиції були інтерновані, а страйки придушувалися за допомогою армії.

Багато опозиціонерів з незалежного профспілкового руху були засуджені до тюремного ув'язнення, а деякі були змушені емігрувати. Воєнний стан офіційно було скасовано в липні року 1983 року.

 

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.