Польща очікує, що РФ таки реабілітує розстріляних у Катині
У Варшаві очікують, що Росія реабілітує жертв Катинської трагедії і передасть польській стороні решту документів слідства у цій справі.
Про це повідомляє "Інтерфакс".
"Ми з великою увагою приймаємо сигнали про роботи російських експертів, у тому числі юристів, що мають на меті реабілітацію польських жертв сталінських репресій. Ми очікуємо такого рішення Росії, - заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський напередодні своїх переговорів у Москві, запланованих на 14 грудня. - Ще раз підкреслю мою вдячність заяві Державної Думи, яка засудила Катинський злочин. Це було для нас дуже важливим".
"Незалежно від юридичної реабілітації жертв катинського злочину, ми очікуємо передачі решти документів російського слідства в цій справі. Процес зайшов дуже далеко, але є, тим не менш, незакінченим", - сказав глава МЗС.
"Виконання цих вимог, як ми вже багато разів сигналізували російській стороні, з точки зору польської держави дозволило б закрити цей трагічний розділ в нашій історії. Це також призвело б до юридичного примирення між Росією і катинським сім'ями", - сказав Сікорський.
Восени 1939 року радянські війська, що вступили на територію Польщі за наказом Сталіна — силоміць вивезли польських офіцерів та представників інтелігенції — всього понад 20 тисяч чоловік. Усі вони стали заручниками, спочатку їх мордували у камерах, а потім співробітники НКВС розстріляли їх у Катинських лісах під Смоленськом.
Нагадаємо, що на початку грудня 2011 року ФСБ заявила, що для реабілітації розстріляних у 1940 році польських офіцерів не вистачає документів.
У листопаді 2010 року Держдума РФ визнала, що катинський злочин був здійснений за прямою вказівкою Сталіна та інших радянських керівників. Тоді ж російські комуністи заявили протилежне - що існують "незаперечні докази" про непричетність радянської влади до розстрілу польських офіцерів.
Онук Сталіна Євген Джугашвілі подав позов, у якому просить стягнути з депутатів РФ, які голосували за прийняття заяви про Катинь, 100 млн рублів у якості компенсації.
У січні 2011 року Верховний Суд РФ визнав законним засекречення документів Катинської справи.