Тадж-Махал впаде через п'ять років - індійські вчені

Мавзолей Тадж-Махал, одне з чудес світу, збудований на згадку коханої дружини імператором Великих Моголів Шах-Джаханом, впаде через п'ять років, заявили індійські вчені.

Про це повідомляє "Інтерфакс" .

"Трагедія неминуча, якщо не буде вжито термінових заходів, щоб зупинити руйнування фундаменту", - заявила ініціативна група вчених, яка звернулася в середу до громадськості Індії із закликом не допустити втрати цієї "безцінної перлини".

Мавзолей Тадж-Махал. Південний фасад

Тадж-Махал, об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, визнано найбільш відомою туристичною пам'яткою Індії, яку щорічно відвідують понад чотири мільйони чоловік. У 2007 році він увійшов до списку Нових семи чудес світу після опитування більш ніж 100 млн. чоловік.

Біломармуровий мавзолей, грандіозний і одночасно повітряний, ось уже 358 років "пливе" в спекотному мареві над берегом річки Джамни. Таке розташування дозволяє спостерігати великий труд геніальних будівельників у найбільш вигідному ракурсі, з близнюком-відображенням у воді.

 Усипальниці всередині мавозолею

Проте в даному випадку краса зажадала занадто великих жертв.

"Тадж-Махал стоїть на краю річки, яка є невідривною частиною його архітектурного дизайну, - заявив професор Рам Нат, один з провідних наукових авторитетів у світі в галузі дослідження спадщини епохи моголів, що поєднує в собі елементи перського, індійського та ісламського архітектурних стилів. - Але колись потужна, повноводна Джамна в останні роки сильно обміліла і тепер "вмирає", а без неї не зможе вижити і Тадж-Махал - будівельники просто не закладали такої можливості у свої розрахунки".

В Національній бібліотеці Індії будівельники знайшли таємну кімнату (ФОТО)

Дослідження показали, що в минулому році руйнування досягло критичної точки: почали з'являтися тріщини під самим куполом, навколо розташованої в центрі гробниці дружини імператора, Мумтаз-Махал, і з того часу рахунок життя мавзолею пішов навіть не на десятиліття, а на роки.

Східний фасад

За словами вчених, ще одна грізна ознака наближення лиха - нещодавно виявлений і повільно зростаючий крен чотирьох мінаретів, розташованих по кутах мечеті-усипальниці. Така тенденція, як вони вважають, говорить про те, що до перших серйозних руйнувань сьомого дива світу залишилося від двох до п'яти років.

У Львові бояться, що Золочівський замок розвалиться

Тривогу істориків і екологів поділяє міськрада міста Агри, поблизу якого зведено пам'ятник вічної любові. "Пора переходити від констатації фактів до термінових військових дій проти руйнівних сил природи", - заявив депутат ради Рамшанкар Катері.

 Обміліла Джамна

На його думку, в битві за Тадж-Махал перший наступ потрібно починати з порятунку Джамни, "важка хвороба" якої позначається не тільки на стані мавзолею, але й на повсякденне життя простих людей, що живуть на її берегах і з кожним роком зазнають все більших тягарів через обміління річки.

Нагадаємо, 1 серпня 2011 року зруйнувалася Нова (Велика) вежа Старої фортеці в Кам'янці-Подільському.

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.