Спецпроект

На розкопках в Биківні знайдено жетон поліцейського з Варшави

Польські експерти знайшли сьогодні у Биківні ідентифікаційний номер польського поліцейського. Це - черговий доказ розстрілів службовцями НКВС польських офіцерів у лісі під Києвом.

Про це повідомляє Польське радіо для закордону.

За різними даними, у Биківні спочиває близько 3,5 тисяч поляків. Як каже Мацєй Данцевич з Ради охорони пам'яті, боротьби і мучеництва сьогоднішні розкопки є дуже важливими:

"У могилі, яку щойно відкрито, ми знайшли (і це, як на мене, сенсаційне відкриття) так званий поліцейський жетон - це ідентифікаційний номер польського поліцейського з Варшавської області. За останні роки наших пошуків не було речей, які б однозначно вказували ім'я і прізвище з так званого "українського катинського списку".

Нагадаємо, що через рік у Биківні під Києвом Польща планує добудувати і відкрити меморіал полякам, розстріляним НКВС у 1940 році.

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.