Спецпроект

У Запоріжжі відкрили пам'ятник легендарному авіаконструктору

У Запоріжжі на Капустяному кладовищі відбулося урочисте відкриття пам'ятника видатному українському конструктору авіаційних двигунів, голові запорізького конструкторського бюро "Івченко-Прогрес", Герою України Федорові Муравченку.

Відзначити річницю з дня смерті "батька" авіаційних двигунів, встановлених на ряді сучасних авіалайнерів, прибули делегації авіаконструкторів з України та Росії.

У відкритті пам'ятника Муравченку взяло участь кілька сотень його учнів, друзів і колег з України і Росії, повідомляє "Інтерфакс".

За словами учнів Героя України, "в роки розпаду СРСР Ф. Муравченко зберіг інтелектуальний потенціал свого конструкторського бюро і не допустив знищення галузі авіаційного моторобудування".

"Федір Муравченко увійшов в історію авіаційного моторобудування всього світу. У складних умовах, в яких ми опинилися в 90-у роки, колектив його конструкторського бюро зберіг потенціал. І завдяки йому ми сьогодні на пострадянській території маємо тільки два КБ, які продовжують працювати", - сказав президент російської Асоціації "Союз авіаційного двигунобудування ".

Федір Муравченко, український конструктор авіадвигунів

За словами Чуйка, десятки літаків у світі мають двигуни, у створенні яких брав участь українець: "Двигунами його команди оснащені літаки Ан-72, Ан-74, Як-42. Особливо варто відзначити іще одне дітище Муравченко - двигун Д-18 для найбільш вантажопідйомного літака в світі - Ан-124".

Як зазначили на відкритті пам'ятника присутні, найкращий пам'ятник конструктор установив собі сам: "це його двигуни, які піднімають у небо літаки в десятках країн світу".

Федір Михайлович Муравченко помер 8 лютого 2010-го у віці 81 рік.

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.