Спецпроект

Регіонал побудував пам'ятник греко-католикам

Пам'ятник братам Андрію та Климентію Шептицьким споруджують у Львівській області за кошти народного депутата від Партії регіонів Петра Писарчука.

Про це агенції "Інтерфакс-Україна" повідомили у прес-службі депутата.

Пам'ятник буде стояти біля новозбудованого храму в селі Прилбичі - на малій батьківщині братів Шептицьких. За словами скульптора Василя Гоголя, пам'ятник складе 4 м у висоту, вагою більше 40 тонн.

"Пам'ятник буде у вигляді піраміди, перед якою будуть сидіти брати Шептицькі в рясах. Це повинно символізувати вічність ідей, які вони втілювали своїми діями і помислами", - сказав він. В якості матеріалу обрано камінь вапняку.

На сьогоднішній день пам'ятник уже готовий, тривають роботи з благоустрою території. Очікується, що відкриють пам'ятник у поточному році на Великдень, 24 квітня. Вартість пам'ятника - близько 500 тис грн.

П. Писарчук фінансував створення документальних фільмів про митрополита А. Шептицького та патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого.

Митрополит Андрій (в миру граф Роман Марія Александр Шептицький) - предстоятель Української греко-католицької церкви в 1900-1944 роках, митрополит Галицький.

Климентій Шептицький - рідний брата митрополита А. Шептицького, архімандрит монахів Студійського уставу. Заарештований у зв'язку незгодою перейти у православ'я і помер в ув'язненні у Володимирській тюрмі (Росія) у 1951 році. У 2001-ому зарахований до лику блаженних Римо-католицької церкви.

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.