Перше міжнародне визнання України незалежною державою
Сьогодні 105 річниця підписання делегацією Української Народної Республіки мирного договору з країнами Четверного союзу у Бересті. Це був перший мирний договір часів Першої світової війни, з якою його передусім пов'язують. Перше міжнародне визнання України незалежною державою.Але була й інша причина, яка змусила Українську Центральну Раду відправити свою делегацію до Берестя - російська більшовицька агресія
Сьогодні 105 річниця підписання делегацією Української Народної Республіки мирного договору з країнами Четверного союзу у Бересті. Це був перший мирний договір часів Першої світової війни, з якою його передусім пов'язують. Перше міжнародне визнання України незалежною державою. Але була й інша причина, яка змусила Українську Центральну Раду відправити свою делегацію до Берестя - російська більшовицька агресія.
На 9 лютого російські війська захопили майже все Лівобережжя та бомбардували Київ. Українська влада змушена була залишити Київ на деякий час. Підписання Берестейського мирного договору не має однозначних оцінок. З одного боку, він допоміг витіснити російські війська за межі України, а уряду УНР повернутися до Києва.
Світло й тіні Брестського миру
У Берестейському мирному договорі підписаному більшовиками з Четверним союзом 3 березня 1918 р. була стаття, яка змушувала Совєтську Росію визнати УНР, провести з нею мирні переговори та встановити кордони. Попередній договір був підписаний у червні, а переговори велися протягом літа - початку осені 1918 р.
Але як тільки Німеччина і Австро-Угорщина світову війну програли, совєтський уряд Росії денонсував Берестейський мирний договір, одночасно заявивши, що не визнає Україну незалежною державою. На нашому кордоні з'явилось російське військове угрупування, а в Курську за наказом з Москви був створений Тимчасовий робітничо-селянський уряд України, який, звичайно, складався з більшовиків. Так почалася друга російсько-українська війна.
І ось тут українцям дався про себе знати союз з німцями та австрійцями. Країни Антанти, які перемогли у світовій війні, точніше їх політичні лідери не змогли пробачити українським політикам "зради" у Бересті. Намагання українських дипломатів нав'язати стосунки з Францією та Великобританією успіху не мали.
"Українське питання" фактично було винесено за межі Паризької мирної конференції, де активно обговорювалася лише проблема Східної Галичини (включати чи не включати і на яких умовах її до складу відновленої Польщі). Історики часто кажуть, що їх наука має справу лише з доконаними фактами, але завжди щось муляє і запитує, а щоб сталось, якби мир в Бересті не підписали.