Петлюрівець Кудрявцев та його односельчани-манкурти

Сучасна Україна - правонаступниця Української Народної Республіки, а сучасна РФ - правонаступниця СРСР. Сто років тому проти УНР вела війну червона і біла Росії. Нині війну веде путінська РФ: наша столітня війна за незалежність триває. Плекати пам'ять про борців за незалежність усіх історичних періодів (як воїнів Армії УНР, так і сучасних ЗСУ) – не лише право, але й моральний обов’язок органів місцевого самоврядування

 

Полтавський офіс Українського інституту національної пам'яті запропонував Михайлівській громаді біля Полтави вшанувати пам'ять уродженця цієї громади, борця за незалежність України у ХХ столітті Павла Кудрявцева.

Йшлося не лише про найменування вулиці на честь Павла Кудрявцева, а про широкий спектр комеморативних практик. Утім, влада громади (голова - Микола Коляндра) проігнорувала наші ініціативи.

Одна з ключових тез російської путінської пропаганди полягає у тому, що Україна, начебто, лише геополітичне непорозуміння, яке з'явилося на мапі світу через розвал СРСР.

Насправді, сучасна Україна - правонаступниця Української Народної Республіки, а сучасна РФ - правонаступниця СРСР. Сто років тому проти УНР вела війну червона і біла Росії. Нині війну веде путінська РФ: наша столітня війна за незалежність триває.

Плекати пам'ять про борців за незалежність усіх історичних періодів (як воїнів Армії УНР, так і сучасних ЗСУ) – не лише право, але й моральний обов'язок органів місцевого самоврядування.

Старшого лейтенанта Червоної армії у селі шанують, а от генерала Армії УНР - не хочуть
Старшого лейтенанта Червоної армії у селі шанують, а от генерала Армії УНР - не хочуть

Хто ж такий Кудрявцев і чому постать цього петлюрівця досі, навіть під час війни з росією, так лякає тамтешніх можновладців?

Він народився 1873 року у слободі Ряській Костянтиноградського повіту Катеринославської губернії, нині село Ряське, яке тепер підпорядковане Михайлівській сільській раді Полтавського району Полтавської області. Помер – 1 лютого 1921 року.

Губернський комісар УНР на Полтавщині, соратник Симона Петлюри, генерал-хорунжий Армії УНР (1920), генерал-поручник Армії УНР (посмертно).

Походив із родини священика. Закінчив Костянтиноградську гімназію та Полтавську духовну семінарію. Навчався у Катеринодарському політехнічному інституті, з 3-го курсу пішов служити до 1-го Катеринодарського козачого полку.

Закінчив Новочеркаське козаче училище (1909), вийшов хорунжим до 1-го козачого Нерчинського полку Забайкальського козачого війська (урочище Київське, Далекий Схід).

У складі цього полку на чолі 3-ї сотні брав участь у Першій світовій війні. Останнє звання у Російській імператорській армії — військовий старшина (помічник командира 1-го Нерчинського козачого полку).

З листопада 1917 року разом із іншими патріотами взявся за розбудову Українського Генерального Військового секретаріату. З грудня 1917 р. — співробітник Військового міністерства УНР, учасник вуличних боїв у Києві проти російських більшовиків у січні 1918 року.

З березня 1918 р. — губернський комісар УНР на Полтавщині. З 29 листопада 1918 року очолює 6-ий Полтавський корпус Армії УНР. Згодом — помічник командувача Окремого Залізнично-Технічного корпусу Дієвої армії УНР.

З 29 травня 1919 року - начальник 9-ї Залізничної дивізії Дієвої армії УНР. З 19 травня 1920 року — помічник військового міністра УНР, генерал-хорунжий. Помер від тяжких наслідків перенесеного плямистого тифу.

 
На Микулинецькому цвинтарі у Тернополі є меморіальна дошка зі згадкою про Павла Кудрявцева. А у рідному селі - ні, нема

"Смертю Генерал-Хорунжого Павла Кудрявцева Вiтчизнi нашiй нанесено ще один тяжкий удар: не стало одного з могикан, що першими стали в оборону нашого народу, чесного вояки-громадянина.

Нехай же його смерть буде для нас прикладом вiдданости i любови до нашої Батькiвщини", - говорилося у наказі Головної Команди вiйськ УНР про вшанування пам'ятi генерал-хорунжого Павла Кудрявцева від 19 лютого 1921 року.

Славного воїна Армії УНР, сина Полтавської землі посмертно підвищили до звання генерала-поручика. Наказ підписали Головний Отаман Симон Петлюра та в.о. вiйськового Мiнiстра Генштабу генерал-хорунжий Сергій Дядюша.

У Тернополі серед інших військовиків, які воювали за незалежність України, вшановано пам'ять Павла Кудрявцева. Його прах покоїться Микулинецькому цвинтарі Тернопіля.

А у його рідному селі поки що не буде ані вулиці, ані мемораільної дошки, ані хоч якогось заходу на його честь.






Наталія Лебідь: Остання сльоза Степана Хмари

Дружина заздалегідь попередила медперсонал, що ставити Хмарі гастроназальний зонд не можна. Це викликає ретравматизацію – спогади про те, як у радянській тюрмі голодуючого Хмару годували насильно. Але зонд стояв. І Хмара – той самий Хмара, який був одним із облич Незалежності, і про якого замалим не складали легенди – був цілковито безпорадним, розіп’ятим на тому триклятому лікарняному ліжку. Він вже не міг говорити. Він плакав. Можливо, вперше у житті.

Роман Гуцул: Могили січових стрільців під асфальтом

Московські окупанти вчинили у Львові в 1960-х та 1970-х роках страшне святотатство - повністю зруйнували військові меморіали УГА на Янівському та Личаківському цвинтарях. Сотнями потрощених стрілецьких хрестів була встелена проїздна частина вулиці Суворова та тротуари, зверху залили асфальтом.

Тімоті Снайдер: Тімоті Снайденр: Умиротворення в Мюнхені: світові війни, минулі й можливі

Симетрія між Німеччиною-Чехословаччиною 1938 року і Росією-Україною 2022 року є дивовижною, і якщо ми на мить зупинимося на цих подібностях, це допоможе нам ширше поглянути на сьогоднішній день. Зараз, більш ніж будь-коли, ми є в'язнями чуток, дезінформації та емоцій сьогодення. Історія може дати нам принаймні спокійнішу перспективу.

Ігор Сердюк: А Ви правда справжній професор?

"Професоре, пора! Там вже всі зібрались", – кличе мене чорнявий чоловік у військовій формі. Я виходжу з прохолодної темряви казарми надвір і на кілька секунд застигаю від сліпучого сонячного світла, що відбивається від білого піску під ногами. Надворі серпень 2024 року, довкола приземкуваті піщані пагорби, низенькі рідкі сосни. Страшенна спека й відсутність вітру згустили повітря до стану желе. Час-від-часу це желе здригається від вибухів – на військовому полігоні у центральній Україні відбуваються навчання артилеристів.