Спецпроект

Двадцять років тому діяльність Компартії припинили. Тимчасово...

20 років тому почав діяти указ Президії Верховної Ради "Про тимчасове припинення діяльності Компартії України". Привертає увагу фраза: "з метою забезпечення умов розслідування справи та стабілізації суспільно-політичної ситуації...".

Cьогодні минає 20 років від виходу указу Президії Верховної Ради України "Про тимчасове припинення діяльності Компартії України".

В преамбулі документа, який наводиться нижче, привертає увагу наступна фраза: "з метою забезпечення умов розслідування справи та стабілізації суспільно-політичної ситуації...".

Не забуваймо, що в цей час почалася інтенсивна підготовка до проведення Всенародного референдуму на підтримку Акта проголошення Незалежності України. Формальна сторона успіху справи, за яку поклали голови не один мільйон українців залежала і від повної деморалізації цієї злочинної структури.

Останні дні імперії. 1991-ий в Україні очима КГБ

Подальші події показали, що відновлення діяльності КПУ було великою помилкою керівництва України, адже найодіозніша частина "п'ятої колони" не тільки не покаялась у злочинах комуністичного режиму, але й постійно шкодила нашій державності.

А "Харківські угоди" 2010 року стали відвертим знущанням КПУ та її бізнес-партнерів над українським народом. Непослідовність губить Україну і досі.

Історичний кадр. Борис Єльцин щойно, на очах у президента СРСР Михайла Горбачова, підписав указ про заборону Комуністичної партії. На жаль, і в Росії діяльність партії Леніна-Сталіна згодом була відновлена

Указ Президії Верховної Ради України

Про тимчасове припинення діяльності
Компартії України

У зв'язку з наявністю матеріалів, що свідчать про участь органів Компартії України в державному перевороті 19-21 серпня 1991 року, з метою забезпечення умов розслідування справи та стабілізації суспільно-політичної ситуації, керуючись частиною другою статті 7 Конституції Української РСР ( 888-09 ), Президія Верховної Ради України постановляє:

1. Припинити діяльність Компартії України до остаточного розслідування обставин, пов'язаних з державним переворотом 19-21 серпня 1991 року.

2. Міністерству внутрішніх справ України за участю народних депутатів опечатати всі службові приміщення партійних комітетів КПУ і взяти їх під охорону. Забезпечити збереження майна і документів від розкрадання, руйнування та знищення.

3. Тимчасовій комісії Президії Верховної Ради України для перевірки діяльності посадових осіб органів влади, управління, об'єднань і організацій у зв'язку з державним переворотом 19-21 серпня 1991 року, вирішити питання щодо вилучення партійних архівів, документів, інших матеріалів, які можуть розглядатися як докази.

4. Заборонити партійним органам, а також підприємствам, які ними засновані, або їм підпорядковані, всі фінансові операції, в тому числі і валютні, і передати всі кошти на зберігання Національному банку України.

5. До остаточного вирішення питання заробітна плата відповідальним працівникам партійних органів проводиться з коштів КПУ, іншим працівникам - за рахунок державного бюджету відповідно до чинного законодавства.

6. Верховній Раді Кримської АРСР, відповідним місцевим Радам народних депутатів до закінчення розслідування прийняти на баланс майно (будинки, споруди, друкарні, транспортні засоби, іншу власність), що належить організаціям Компартії України, за винятком майна Управління Справами ЦК КПРС та ЦК КПУ, переданого на баланс Верховної Ради України.

7. Кабінету Міністрів України, правоохоронним органам забезпечити неухильне дотримання законності в питаннях захисту прав громадян, не допустити переслідування за політичні переконання. Розглядати подібні факти як порушення прав людини і притягати винних до відповідальності.

7-1. Секретаріату Верховної Ради України, Раді Міністрів Кримської АРСР, виконавчим комітетам обласних, районних і міських, районних у містах Рад народних депутатів надати право на період припинення діяльності КПУ звільняти працівників відповідних партійних комітетів за їх власним бажанням або у зв'язку з переведенням на інше підприємство, в установу, організацію з записом про це у трудовій книжці і посиланням на цей Указ.

( Указ доповнено пунктом 7-1 згідно з Указом Президії ВР N 1444-XII ( 1444-12 ) від 28.08.91 )

8. Указ набирає чинності з моменту прийняття.

Голова Верховної Ради України Л.КРАВЧУК

м. Київ, 26 серпня 1991 року
N 1435-XII

P.S. З того часу відбулося багато подій, але низка питань: від участі КПСС-КПУ в державному перевороті до "чистки" архівів КПУ висять в повітрі і досі.

Наша з тобою біографія. 100 найважливіших подій 1991-2011 років

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.