Хмельницький "наш". Про монумент козакам, які облягали Львів

Пам’ятник загиблим під час облоги 1648 року козакам – це пам’ятник нашій деформованій історичній пам’яті. Міф важко узгодити з історичною правдою: козацьке військо у спілці з татарами й московитами грабувало міста, які ми тепер уважаємо українськими.

Донбас і Україна (з історії революційної боротьби 1917-18 рр.)

...Одне з таких упереджень, які століттями царизм плекав у головах робітників - упередження національне, тобто погляд на українську мову і українську культуру як на мову і культуру третьорядну, яку можна допустити лише для "простого" домашнього вжитку...

Майдан: Радикалізація протесту

"З Клюєвим ми домовилися продовжити перемовини про те, щоб представники влади вийшли до народу, на Майдан, покаялися, вибачилися. Тобто Клюєв тоді на це погодився. Та на ранок з’явилися перші загиблі — застрелили Нігояна, Жизневського… Потім Клюєв передає: давайте продовжувати діалог, а ми вже не можемо його продовжувати, бо на порядку денному "Геть!" — і все".

Навіщо Україні закон про відкриті архіви?

Центр досліджень визвольного руху в рамках програми "Відкриті архіви" вдруге провів експертне опитування щодо доступу до архівів, які містять інформацію про жертв політичних репресій радянської доби та її ключових діячів.

Результати декомунізації в Харкові. Думка фахівця

Перейменування мали б супроводжуватися широкою роз’яснювальною кампанією у ЗМІ. Цього не видно. Чути лише посилання на закон. Що у противників декомунізації викликає цілком логічне питання: коли не виконуються десятки інших законів, чому саме цей має виконуватися беззастережно?

Новорічний кошмар Астрід Ліндгрен. Недитячі нотатки

Це був той етап Другої світової, коли Гітлер і Сталін пліч-о-пліч воювали проти Європи, окуповуючи все більші території. Вражають історичні паралелі з "гібридною війною" на Донбасі. Ось що авторка "Карлсона" і "Пеппі Довгої Панчохи" писала у своєму щоденнику...

Наше становище [ставлення] до російського народу

УПА про ставлення до росіян: "Російський народ — наш безпосередній сусід, і співпраця наша може розвиватися дуже успішно, якщо буде вона будована не на імперіалістичних співвідношеннях, а на справжній дружбі і рівноправності".

Як формувалась ізраїльська ідентичність. ЛЕКЦІЯ

...Ми все ж таки європейська країна. Точніше, східноєвропейська. Географічно Ізраїль в Азії, геологічно – в Африці, але в культурному відношенні ми, звичайно ж, Європа. Причому Центрально-Східна Європа.

Український рух на Донеччині 1917—1958. Лекція Олександра Добровольського

Оунівці заснували на Донеччині близько 600 шкіл, 8 із 12 українських газет, охопили мережею 18 із 35 районів, організували три окружні проводи та змогли поновити два склади обласного проводу після німецьких репресій

Відкриті архіви: поради для архівістів

Декомунізація відкриває значні можливості користування документами репресивних органів СРСР для пізнання історії. Цей текст — про особливості застосування нового закону працівниками архівних установ.

Перша Чехословацька республіка: від проекту до реалізації

Для нас, українців, які звикли чути публічні заклики і звинувачення політиками своїх попередників, буде цікаво знати, що публічно до війни Масарик не виступав за незалежність Чеських земель, а тим більше за створення Чехословаччини.

Чи потрібен Україні націоналізм. І який? Дискусія з Енн Епплбом

Історично кожна західноєвропейська демократія була результатом націоналістичного руху або патріотичної чи ліберально-націоналістичної революції. Не можна мати демократію, якщо спершу не буде певного виду націоналізму.