Львівські газети 1850-1939 рр. - від москвофільських до націоналістичних
29 жовтня 2010
Ярослав Грицак писав, що вже наприкінці XIX-го сторіччя на українсько-польсько-російському просторі тодішньої імперії Львів за кількістю місцевих газет поступався тільки Петербургові і Варшаві, але значно випереджав Москву, Київ, Вільнюс, Одесу та інші міста.
У міжвоєнні часи періодики теж видавалося безліч.
"Історична Правда" намагалася утримуватися від пояснень, кому належить газета і чому вона писала саме так. Ми просто розмістили видання у хронологічному порядку.
Це маленький зріз того, що хвилювало галичан в кілька перших десятиліть ХХ-го сторіччя.
Для затравки кілька довоєнних газет - з чого починался львівська преса. 1850 рік - перше число "Галичо-руського вістника", з чудовим шрифтом. Початок статті має заголовок "Часть урядова". Варто нагадати, що "руський", "русин" тощо в ті часи означали те ж саме, що "український" або "українець".
1893. Редакційна стаття починається з плачу: "С слезою в оці, с бьющимся серцем і с дрожащою рукою берем сегодня за перо, так як приходится нам передати русским патріотам печальную, потрясающую вість - вість о прекращенії Галицкой Русі".
Грудень 1914 року - Львів уже три місяця зайнятий російськими військами. Русофільський "Голос народу" висловлюється з цього приводу
Листопад 1921. Щойно стихла війна, а газети виходять. Наклеєно адресу передплатника: "Глиняни. Майба Григорій. с.Полтва"
1926 рік. Видання "Пласту", стильний шрифт
Січень 1933. Анонс судового вироку у сенсаційній справі пограбування пошти в Городку - детальніше читайте поему Ольжича "Городок. 1932". З цього вироку ОУН зробила грандіозну рекламну кампанію
Листопад 1933. Стаття про голод у Наддніпрянщині
Вересень 1933. "Наш прапор" зосередився на побуті - залило вокзал, прем'єр поїхав на курорт тощо
1935. Спортивна газета закликає бути сильним, здоровим і суворим, як це роблять італійські товариші
Це теж 1935 рік. Журнал видається з 1921-го
1938. Випуск присвячено подіям на Закарпатті, де угорці почали конфлікт проти Карпатської України
Липень 1939. Офіційний орган УНДО - найбільшої української партії Галичини. Зверніть увагу на передплатника, котрий живе на Коперника, 36 - це Йосип Сліпий, очільник підпільної УГКЦ в радянські часи
31 серпня 1939 року. До початку Другої світової залишається кілька годин
2 вересня 1939 року
І ще один бонус - наостанок. Окупаційні "Львівські вісті", серпень 1943-го