IN MEMORIAM: Відійшла у засвіти поетеса і дисидентка Раїса Лиша

17 жовтня у Києві відійшла у вічність Раїса Лиша - українська поетеса, есеїстка, художниця, дисидентка, співробітниця реадакції газети «Наша віра», активістка УАПЦ третього відродження.

Про це 

Раїса Лиша народилася 2 жовтня 1941 року в селі Єлизаветівка Царичанського району Дніпропетровської області. Батьки — селяни, козацького роду. Батько Савелій (Сава) Титович юнаком був у Армії УНР. У 1932 — розкуркулений, як і дід, і п'ятеро батькових братів; троє з них загинули від переслідувань у 30-ті роки. Сім'ю було викинено з хати взимку з двома дітьми, менший трирічний Степанко помер від Голодомор в 1933 поці.

Раїса Лиша закінчила школу в рідному селі, російське відділення філологічного факультету Дніпропетровського університету (1959—1964). Працювала вчителем, коректором, журналістом обласної молодіжної газети, редактором технічних текстів, бібліографом. У 1970-1980-ті роки переслідувалась карателями совєцького окупаційного КГБ.

Друкувалася на сторінках журналів "Україна", "Київ", "Дзвін", "Сучасність" та "Світовид".

У 1970-80-і роки підготувала поетичні збірки "Скитська баба", "Вертепне", "З води й повітря", фантасмагорію-феєрію "Сніговий монах". У 1988 році вірші Раїси Лиші прозвучали на радіо "Свобода", де їх було названо подією року.

Разом з Іваном Сокульським, Юрієм Вівташем, Орисею Сокульською та іншими у 1989 році видавала незалежний літературно-художній та громадсько-політичний журнал "Пороги". У 1990 році була учасником Всесоюзного фестивалю української поезії "Золотий гомін". У тому ж році стала лауреатом премії імені Василя Стуса.

Окрема частина доробку — есеї та статті з образотворчого мистецтва, поезії, культури, релігії. Малярські твори Раїси Лишої були представлені 1977 на виставці альтернативної образотвор-чости поетів "Прощання з кометою" в музеї Івана Гончара.

З 1992 року жила в Києві і працювала в редакції газети "Наша віра". Після смерті Євгена Сверстюка стала редакторкою газети "Наша віра".

 

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.