На вулицях Вроцлава курсуватиме трамвай Яна Новака-Єзоранського

Легендарний «кур’єр із Варшави» Ян Новак-Єзоранський став патроном одного з трамваїв Вроцлава.

Про це повідомляють польські ЗМІ.

Ян Новак-Єзоранський став ще однією видатною особою, відзначеною таким чином MPK у Вроцлаві. Покровителями синіх трамваїв були також польська співачка Марія Котербська, мислитель-гуманіст, публіцист і альпіністка Ванда Руткевич.

"Від самого початку ідея MPK при назві наших транспортних засобів полягала в тому, щоб культивувати пам'ять про людей, які мають особливу заслугу – як для Вроцлава, так і для його мешканців. Таким є Ян Новак-Єзоранський, видатна постать. Варшавський повстанець, відомий варшавський кур'єр, а також багаторічний директор Радіо Вільна Європа – зрештою, недаремно на честь 25 років, коли він керував радіостанцією, бортовий номер трамваю 3325" –  пояснив президент MPK Wrocław Вітольд Возни.

Урочисте відкриття трамваю відбулося 26 червня. Перша зупинка вела до Оссолінеуму, з яким був пов'язаний Ян Новак-Єзоранський. Саме туди, в Національний інститут ім. Оссолінського до Вроцлава, згідно з його заповітом, було надіслано весь архів "кур'єра з Варшави".

Ян Новак-Єзьоранський — польський громадський діяч, політолог, політик, військовик Армії Крайової, емісар Уряду Польщі у вигнанні, багатолітній директор польського відділку радіо "Свобода", доктор кількох університетів.

З 1943 року він подорожував між Варшавою та Польським урядом в екзилі в Лондоні як кур'єр Головнокомандувача Армії Крайової. Після поразки Варшавського повстання йому вдалося втекти до Лондона, де після закінчення війни почав працювати на радіо BBC, а потім на радіо Вільна Європа. Найбільшу заслугу та славу він здобув як "Ян Новак" — саме під цим псевдонімом він вів кур'єрську діяльність військового часу, а в наступні роки використовував його також перед мікрофонами радіо.

 

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.