Сталіна в аеропорту "Бориспіль" уже немає (ФОТО)

Подарункова лялька Сталіна зникла із сувенірних магазинів в аеропорту "Бориспіль" після того, як інформація про це з'явилася у ЗМІ.

Про це повідомляє ВВС.

Нагадаємо, що 27 листопада, відлітаючи на конференцію у Вільнюс, історик Володимир В'ятрович побачив у вітрині крамниці з подарунками поміж інших сувенірних ляльок ляльку Сталіна у повний зріст розміром 30-35 сантиметрів.

На сторінці у Facebook він написав: "Такими сувенірами вітає Україна туристів у сувенірному кіоску на летовищі у Борисполі, термінал В. Лялька Сталіна на пам'ять про країну, де він убив мільйони?! Це — знущання".

Володимир В'ятрович сказав що він зробив зауваження продавцеві магазину, а також покликав міліціонера.

"Я пояснив йому, що він захищає громадський порядок, а те, що у вітрині стоїть лялька Сталіна, може призвести до порушення громадського порядку тими, хто вітрини із такими сувенірами прийде трощити", - розповів пан В'ятрович.

Так було... Фото: Володимир В'ятрович

28 листопада магазин "Сувеніри" не працював. До того ж, Сталіна вже не було за склом на вітрині, стояли лише дві інші ляльки - екс-президента Віктора Ющенка та українського козака, поряд з яким поставили ще козачку. Місце, де на фотографії Володимира В'ятровича стояв радянський лідер, пустувало.

Проте на вітрині є ще один сувенір зі Сталіним - невелика статуетка із бронзи на мармуровій підставці - Сталін, Рузвельт та Черчілль на переговорах у Лівадійському палаці у 1945 році. Вартість такого подарунку - понад 5 тисяч гривень.

Про це розповіла продавець, яка згодом все ж з'явилася у сувенірній крамниці:

"Я працюю добу, а троє - вдома. За цей час у нас змінюється асортимент. Можливо, Сталін і був," - розповіла жінка.

Іграшковий Віктор Ющенко коштує понад 1200 гривень, він вбраний у діловий костюм, шкіряні туфлики та помаранчеву краватку. За її словами, ті ляльки роблять в Україні, за бажання у майстрів можна замовити маленьку копію кого завгодно.

...так стало. Фото: BBC

В 2008 році хвилю обурення в медіа викликала подарункова лялька Гітлера, яку виявили в одному спеціалізованому магазині для колекціонерів.

Володимир В'ятрович нагадав, що Йосип Сталін визнаний українським судом винним у геноциді українців - організації Голодомору 1932-1933 років, а Європейський парламент проголосив 23 серпня Європейським днем пам’яті жертв сталінізму та нацизму.

Згодом історик отримав письмовий коментар прес-секретаря міжнародного аеропорту "Бориспіль" Оксани Ожигової:

"Дуже прикро, що в Україні виробники і постачальники сувенірної продукції заробляють на тому, що суперечить національним принципам і традиціям, національній пам'яті", - вказує представниця аеропорту "Бориспіль".

"Зі свого боку, ми зробимо усе можливе для того, щоб в аеропорту такої продукції не було. Однак варто пам'ятати, що такі сувеніри продаються по всій Україні. Хто змінить ситуацію на рівні національної свідомості?" - запитує Оксана Ожигова.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.