3 лютого в історії

1456 - новгородське ополчення зазнало під Русою поразки від військ московського великого князя Василя II

1690 - на території колонії Массачусетс випущена перша у США паперова купюра

1795 - народився Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський генерал, один із лідерів війни за незалежність іспанських колоній у Південній Америці в 1810-1826 рр., згодом - президент Болівії

1809 - народився Фелікс Мендельсон, німецький композитор

1815 - у Швейцарії почав функціонувати перший у світі промисловий сироварний завод

1830 - Велика Британія, Росія і Франція підписали протокол Лондонської конференції про створення Грецького королівства

1851 - французький фізик Жан Фуко представив Паризькій академії наук письмове повідомлення, у якому докладно описав проведений місяцем раніше експеримент із маятником, що вільно розгойдувався, встановивши закон відхилення площини його хитання.
Тим самим Фуко експериментально довів обертання Землі навколо осі

Модель маятника Фуко

1859 - народився Гуго Юнкерс, німецький авіаконструктор і промисловець, творець бойових літаків для ІІ Світової війни

1862 - народився Сава Морозов, російський промисловець і меценат

1864 - народився Володимир Самійленко, український поет, драматург і перекладач

1867 - Муцухіто став імператором Японії (імператор Мейдзі)

1918 - вийшов декрет ВЦВК Росії про анулювання всіх державних внутрішніх і зовнішніх позик царського і Тимчасового урядів (на загальну суму 60 мільярдів рублів)

1920 - червоні війська взяли Миколаїв і Херсон

1921 - у Тарнові (Польща) почала роботу "Рада республіки" - тимчасовий український уряд у вигнанні

1921 - німецькі нацисти провели перший масовий мітинг у Мюнхені

1926 - у Чехословаччині чеська мова стала офіційною мовою країни

1930 - в Індії вперше членом місцевої ради став представник касти недоторканних

1932 - відділ нацменшин Сибірського крайвиконкому ухвалив рішення про переведення на українську мову низового апарату Павлоградського, Полтавського, Славгородського, Ординського, Ключевського, Карасуського, Знаменського і Черлацького районів (Омська область Росії)

1938 - "Відтепер я беру на себе безпосередньо і особисто командування всіма збройними силами", - такий наказ підписав цього дня Адольф Гітлер.
Власному призначенню передувало повне усунення опозиції в армії. 40 вищих генералів та офіцерів були зняті або переміщені зі своїх постів

1940 - над Англією збито перший фашистський літак

1940 - у Вінніпезі створений Комітет українців Канади

1944 - у ході Другої світової війни війська США захопили Маршаллові острови

1958 - Бельгія, Нідерланди та Люксембург підписали договір про економічне співробітництво - створення Економічного союзу Бенілюкс

1966 - радянська автоматична міжпланетна станція "Луна-9", запущена 31 січня, вперше у світі здійснила посадку на поверхню Місяця у районі Океану бур і передала першу місячну фотопанораму

"Луна-9"

1969 - на Палестинському національному конгресі в Каїрі Ясира Арафата - засновника й голову воєнізованої організації "Фатах" - обрали лідером Організації визволення Палестини замість Ахмеда Шукейрі.
Через два роки Арафат стане головнокомандувачем сил Палестинської революції

1972 - початок XI зимових Олімпійських ігор в японському Саппоро.
Участь у них брали 35 країн, а перемогли спортсмени СРСР - 16 медалей (8-5-3). У команди НДР - 14 (4-3-7)

1987 - за обвинуваченням в отриманні хабарів арештований зять Леоніда Брежнєва - перший заступник міністра внутрішніх справ СРСР Юрій Чурбанов

1989 - у Парагваї внаслідок військового перевороту скинутий генерал Стресснер, який правив як диктатор 35 років.
Нова військова влада проголосила демократичний шлях розвитку країни

1991 - найбільша на Заході Комуністична партія Італії змінила свою назву на Демократичну партію лівих сил

1991 - американський лінкор "Міссурі" завдав бомбового удару по іракських військах (останнє бойове застосування лінкорів)

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Туреччиною.
Виконком Організації визволення Палестини визнав незалежність України

1993 - США припинили економічне ембарго Демократичної Республіки В'єтнам

1994 - Сергій Крикальов став першим російським космонавтом, який вирушив на орбіту у складі екіпажу американського космічного човника "Дискавері"

1994 - Борис Єльцин та Едуард Шеварднадзе підписали договір про дружбу та військове співробітництво між Росією і Грузією

1994 - Верховна Рада України ратифікувала в повному обсязі Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНВ-1)

2005 - через отруєння чадним газом із несправного обігрівача загинув Зураб Жванія, грузинський політик і громадський діяч, після "революції троянд" - прем'єр-міністр Грузії

2009 - Міжнародний суд у Гаазі виніс вердикт щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу в Північно-Західному Чорномор'ї.
Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна (а не скелею, як казали румуни). Однак гаазька Феміда у своєму ювілейному, сотому, вердикті залишила Українській державі тільки 12 миль територіального моря навколо Зміїного - як навколо скелі.
Румунія відтак отримала 79% того шельфу, який вимагала, а Україна - 21%. Суперечка між двома країнами точилася півтора десятка років і впиралася у запаси нафти й газу, присутні на шельфі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.