5 січня в історії

1477 - у битві при Нансі загинув герцог бургундський Карл Сміливий, після чого Бургундія була приєднана до Франції

1585 - засноване "Ставропігійне братство" у Львові

1754 - у Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині (Україні) внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманській скарб

1769 - Джеймс Уатт одержав патент на парову машину

1822 - у Мітаві (нині Єлгаві) вийшла перша газета латиською мовою - "Латвієшу авізес"

1870 - почався страйк львівських друкарів - перший робітничий страйк у Західній Україні

1875 - відкрито будівлю національного оперного театру "Гранд-опера" в Парижі

1876 - народився Конрад Аденауер, німецький політичний і державний діяч, перший канцлер ФРН

Конрад Аденауер, який відродив Німеччину

1911 - з ухваленням конституції князівство Монако стало конституційною монархією

1914 - компанія "Форд мотор" (США) оголосила про перехід на восьмигодинний робочий день і мінімальну платню 5 доларів за день роботи

1918 - УНР випустила в обіг перші українські банкноти - карбованці.
Ще влітку 1917 р. Михайло Грушевський оголосив конкурс на кращі ескізи українських паперових грошей. У цьому конкурсі взяли участь такі відомі художники, як Г. Нарбут, А. Середа, Г. Золотов, О. Красовський, М. Романовський. Тоді ж на герб України були запропоновані тризуб із хрестом, зображення козака з мушкетом і навіть свастика. Георгій Нарбут, ім'я якого тісно пов'язане з епохою відродження українського національного мистецтва, вивчаючи давні монети, вибрав тризуб із хрестом. Саме він і був зображений на перших українських паперових грошах.
Загальний обсяг емісії було встановлено на суму 500 млн. карбованців. Започаткували її білетом номіналом 100 карбованців. У народі ці 100 карбованців назвали «горпинками» - через орнамент, який часто траплявся на жіночих фартухах

Перші 100 крб. УНР - "горпинки"

1919 - у Німеччині слюсар Антон Дрекслер та журналіст Карл Харрер заснували Німецьку робітничу партію.
Восени на її збори буде засланий як освідомитель Адольф Гітлер. Він перейметься гаслами цієї націоналістичної організації, вступить до її лав, увійде до керівних органів і в лютому 1920-го очолить партію, яка на той час уже буде перейменована в Націонал-соціалістичну робітничу партію Німеччини

1921 - народився Фрідріх Дюрренматт, швейцарський письменник

1925 - у віці 45 років через загострення хронічних хвороб (сухоти, астма) і нестерпні страждання застрелилася Євгенія Бош, більшовицька діячка, секретар із внутрішніх справ у першому уряді Радянської Україні.
У 1917-1918 рр. уродженка Очакова керувала більшовицькими збройними загонами в Україні, згодом займалася партійною роботою у Пензі, Астрахані, Чернігові, Москві

1930 - вийшла постанова ЦК ВКП (б) "Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву".
Як було сказано в "Короткому курсі історії Всесоюзної комуністичної партії (більшовиків)", у ній була закріплена політика ліквідації куркульства як класу.
Області СРСР були розбиті на три групи з точки зору темпів колективізації. У найважливіших зернових районах - Північному Кавказі (Кубань, Дон, Терек), Середній та Нижній Волзі - ЦК пропонував закінчити колективізацію навесні 1931 р., в Україні, Центрально-Чорноземній області, Сибіру, Уралі, Казахстані та інших зернових районах - навесні 1932 р. В інших областях, краях і республіках (Московська область, Закавказзя та Середня Азія) - до кінця п'ятирічки, тобто в 1933 р.

1939 - Державне расове бюро Німеччини визнало караїмів не євреями ані за віросповіданням, ані за расою

1949 - створено Раду економічної взаємодопомоги (РЕВ), до якої увійшли 11 країн соціалістичного табору на чолі з СРСР

Будинок РЕВ у Москві нагадував розкриту книжку. Тепер тут мерія Москви

1956 - до берегів Антарктиди доставлена перша радянська Комплексна антарктична експедиція

1964 - уперше в історії папства Папа Римський Павло VI прибув до Ізраїлю

1970 - Луганськ перейменований у Ворошиловград

1972 - у США почалися роботи зі створення космічного корабля багаторазового використання

1977 - заарештовані лідери Української Гельсінкської спілки Микола Руденко й Олекса Тихий

1991 - на телеканалі "Останкіно" вперше вийшла аналітична програма "Підсумки" з Євгеном Кисельовим

1993 - в Україні створена Комісія з повернення культурних цінностей

1994 - помер Петро Вескляров, український актор театру й кіно, заслужений артист України.
Телевізійний казкар Дід Панас, легендарний ведучий програми "На добраніч, діти!"

1997 - Росія оголосила про виведення військ з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення невдалої дворічної російсько-чеченської війни

2001 - Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти віце-прем'єра Юлії Тимошенко.
Її як колишнього президента корпорації "Єдині енергетичні системи України" звинувачували в контрабанді і фальсифікації документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах. У зв'язку з цим Тимошенко була звільнена з посади віце-прем'єра і заарештована.
У 2005 р. усі кримінальні справи, відкриті проти Юлії Тимошенко з 1995 року, були закриті

Юлія Тимошенко на суді. 2001 р.

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.