31 січня в історії

1605 - війська Лжедмитрія I, підсилені українськими козаками, ударили по російському царському війську біля села Добриничі (нині - Брянська область).
У цьому бою російські війська вперше застосували лінійний бойовий порядок й розбили армію Лжедмитрія

1606 - страчений Гай Фокс, англійський дворянин-католик, найвідоміший учасник Порохової змови проти англійського та шотландського короля Якова I.
Саме Фокс мав запалити ґніт, що вів до наповненого порохом приміщення під палатою лордів у Лондоні. Там він був арештований у "ніч Гая Фокса" 5 листопада 1605 р., невдовзі засуджений і четвертований

1714 - імператор Петро I заснував у Петербурзі кунсткамеру - найстаріший музей Росії

1747 - у Лондоні відкрилася перша клініка з лікування венеричних захворювань - госпіталь "Lock"

1797 - народився Франц Шуберт, австрійський композитор

Франц Шуберт

1865 - народився Тихон (Василь Беллавін), патріарх РПЦ, перший після встановлення патріаршества в Росії (у 1917-1925 рр.). Канонізований у 1989 р.

1865 - хімік Дмитро Менделєєв захистив дисертацію "Про з'єднання спирту з водою".
Умовна дата народження рецепта російської горілки

1876 - у США ухвалено рішення про переселення корінних американців у резервації

1878 - у ході російсько-турецької війни після низки перемог, здобутих генералами Гурком та Скобелєвим, дві країни підписали Адріанопольське перемир'я

1891 - перша спроба Португальської республіканської революції в місті Порту

1893 - у Патентному бюро США зареєстрована торгова марка "Coca-Cola"

1911 - народилася Ванга (Вангелія) Гуштерова, знаменита болгарська провидиця.
За 55 років Ванга прийняла більше мільйона людей із різних країн. До сліпої неписьменної жінки прилітали навіть великі політики. У 1967 р. Ванга була оформлена як державний службовець, почала отримувати офіційну зарплату - 200 левів на місяць. Візит до неї став коштувати для громадян соціалістичних країн - 100 левів, для громадян західних країн - 50 доларів. Ванга стала розкрученим брендом Болгарії, принісши країні близько 100 млн. доларів.
Ванга не лікувала, а була здатна визначати захворювання з великою точністю, направляти людей до лікарів і цілителів, пророкувати подальшу долю.
Сьогодні - її 100-річний ювілей

Ванга Гуштерова

1912 - у газеті "Нью-Йорк івнінг джорнел" опублікована перша у світі сторінка коміксів

1918 - декретом Раднаркому в Радянській Росії впроваджується західноєвропейський календар: зранку настане 14 лютого

1920 - у Нью-Йорку вийшов перший номер газети "Українські щоденні вісті"

1924 - на ІІ з'їзді рад затверджена остаточна редакція першої конституції СРСР

1924 - у Шамоні (Франція) завершилися І зимові Олімпійські ігри, в яких брали участь 16 збірних.
У командному заліку перемогла збірна Норвегії - 17 медалей (4+7+6)

1938 - народився Беатрікс, королева Нідерландів з 1980 р.

1943 - німецький командувач 6-ї армії Фрідріх Паулюс у день присвоєння йому звання фельдмаршала капітулював під Сталінградом

1945 - уперше після громадянської війни собор Російської православної церкви провів проурядову молитву - за Сталіна та за перемогу

1949 - у Львові загинув полковник Олекса Гасин - керівник головного штабу УПА на прізвисько Лицар, близький дорадник командувача УПА Романа Шухевича, генератор ідей, які Шухевич втілював у практику збройних визвольних змагань.
Конспіратора Лицаря вистежили співробітники 5-го відділу УМДБ. Гасин почав стрілянину, а коли вже не міг утікати від погоні, вистрілив собі в рот і помер на місці

1953 - унаслідок прориву дамб почалася повінь на узбережжі Північного моря в Нідерландах. Загине близько 1900 осіб

1955 - у США продемонстровано роботу першого музичного синтезатора

1961 - США запустили космічну ракету зі своєю першою твариною на борту - шимпанзе Хемом. Мавпа успішно повернулася на Землю

1977 - у Парижі відкрито Національний центр мистецтв і культури імені Жоржа Помпіду

1990 - у Москві на Пушкінській вулиці відкрився перший в СРСР ресторан швидкого харчування "McDonald's"

 
Черга до цього капіталістичного дива розтягувалася на сотні метрів (див. відео)

2004 - марсохід "Opportunity", який прибув на Марс 25 січня, відправився вивчати Червону планету

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.