21 січня в історії

1605 - війська Лжедмитрія зазнали поразки від московських царських військ, сам самозванець утік у Путивль

1775 - у Москві на Болотній площі страчений повстанець Омелян Пугачов

1793 - Велика французька революція: за постановою суду страчений король Людовік XVI, звинувачений у змові проти свободи нації і проти загальної безпеки держави

1855 - народився Джон Браунінг, американський конструктор зброї

1869 - народився Григорій Распутін (Нових), селянин із села Покровське Тобольской губернії, нібито "святий старець", який здобув всесвітню популярність завдяки близькості до сім'ї останнього російського імператора Миколи II

Распутін на довгий час став популярною постаттю далеко за межами Росії

1885 - народився Умберто Нобіле, італійський будівник дирижаблів, дослідник Арктики, генерал

1899 - компанія "Опель" випустила свій перший автомобіль

1911 - у Монте-Карло відбулося перше автомобільне ралі

1919 - завершилася Паризька мирна конференція за підсумками Першої світової війни

1919 - у Хусті відбулися Закарпатські всенародні збори, які ухвалили рішення щодо возз'єднання Закарпаття з Україною

1919 - більшовики зайняли Луганськ

1920 - український ревком ухвалив рішення про створення Української радянської трудової армії

1921 - у Ліворно заснована Італійська комуністична партія

1924 - помер Володимир Ленін (Ульянов), російський та радянський політичний і державний діяч, революціонер, творець партії більшовиків, філософ-марксист, публіцист

Вождь російської революції на смертному одрі

1925 - після того, як Японія визнала СРСР, японські війська залишили Далекий Схід

1934 - XII з'їзд КП(б)У ухвалив рішення про перенесення столиці України з Харкова до Києва

1954 - у США з верфі Гротона, штат Коннектикут, спустили на воду перший підводний човен з атомним реактором "Наутілус"

1977 - надзвуковий пасажирський авіалайнер "Конкорд" компанії "British Airlines" вилетів у свій перший комерційний рейс за маршрутом Лондон-Бахрейн.
Того ж дня польотом "Конкорда" була відкрита лінія Париж-Дакар компанії "Air France"

1978 - із нагоди 60-річчя проголошення Центральною Радою незалежності України Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації. Мертве тіло знайшли на Чернечій горі вранці поміж розкиданих листівок на підтримку незалежності

2000 - частина депутатів Верховної Ради провели "засідання парламенту" в Українському домі, проголосувавши за зняття з посади голови ВР Олександра Ткаченка.
Засідання вів перший заступник голови - Віктор Медведчук. Голосували руками без точного підрахунку

2001 - Пол Маккартні названий першим музикантом, чий статок перевищив мільярд доларів

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.