17 січня в історії

730 - початок іконоборства: на сіленції, раді сенаторів і вищого духовенства в Константинополі, візантійський імператор Лев III Ісавр оголосив поклоніння іконам злочином

1377 - папський престол повернувся в Рим.
Ознаменувалося це урочистим в'їздом у місто Папи Григорія XI, який залишив Авіньйон у вересні попереднього року (в Авіньйоні папи вимушено перебували впродовж 68 років)

1475 - у битві біля міста Васлуй 40-тисячне військо молдавського господаря Стефана III розгромило 120-тисячну турецьку армію

1562 - набрав чинності Сен-Жерменський едикт, яким були офіційно визнані права гугенотів на території Франції

1600 - народився Педро Кальдерон, визначний іспанський драматург і поет

1605 - уперше опублікований роман Мігеля Сервантеса "Дон Кіхот"

1773 - британський корабель "Resolution" під командуванням Джеймса Кука став першим судном, яке перетнуло Південне полярне коло

1706 - народився Бенджамін Франклін, визначний американський громадський і політичний діяч, учений, журналіст, винахідник; один із лідерів війни за незалежність США.
Він єдиний із батьків-засновників, який скріпив своїм підписом усі три найважливіші історичні документи, що лежать в основі утворення Сполучених Штатів як незалежної держави: Декларацію незалежності США, Конституцію США та Версальський мирний договір 1783 р., що формально завершив війну за незалежність тринадцяти британських колоній у Північній Америці. Один з авторів американської Конституції (1787 р.)

Бенджамін Франклін, політик, економіст, журналіст та електрик

1732 - народився Станіслав II Август Понятовський, граф, останній польський король і великий князь литовський (1764-1795)

1822 - у Мітаві (сучасна Єлгава) вийшла перша газета латиською мовою "Латвіешу авізес" ("Латиська газета")

1860 - народився Дуглас Гайд, перший президент суверенної Ірландії (1937-1945)

1861 - американець Томас Креппер запатентував біде

1893 - група американців на Гаваях, очолювана плантатором Сенфордом Доулом, скинула уряд королеви Ліліуокалані, аби встановити республіку.

У 1900 р. Гаваї стали територією США, а в 1959 р. отримали статус штату

1899 - народився Аль (Альфонс) Капоне, американський гангстер італійського походження, глава однієї з великих чиказьких банд

1907 - народився Григорій Китастий, український бандурист, композитор, диригент, громадський діяч на еміграції

Президент Ющенко у 2008 р. присвоїв покійному діаспорянину Китастому звання Героя України

1912 - британський мандрівник Роберт Скотт досягнув Південного полюса - через місяць після того, як там побувала експедиція норвезького дослідника Руаля Амундсена.
На зворотному шляху Скотт загинув, зовсім трохи не дійшовши до основного табору

1917 - США придбали в Данії за 25 млн. доларів Віргінські острови

1920 - голова Директорії УНР Симон Петлюра направив ноту до Вищої ради союзних і Сполучених держав у Парижі про допомогу Україні

1921 - у Відні створено Український вільний університет, який восени того ж року був переведений у Прагу

1945 - в Угорщині безслідно зник шведський дипломат Рауль Валленберг, який врятував від нацистів десятки тисяч євреїв (імовірно, він був заарештований радянськими військами)

1966 - американський стратегічний бомбардувальник B-52 під час дозаправки в повітрі зіткнувся над Іспанією з літаком-заправником. В результаті катастрофи загинуло сім осіб, а бомбардувальник втратив чотири водневі бомби. Дві з них при ударі об землю розпалися, одна не постраждала, а четверта упала в море.

У результаті американці вивезли з Іспанії півтори тисячі тонн заражених землі і помідорів, а пошуки четвертої бомби затяглися до квітня. Був великий міжнародний скандал з протестами проти розміщення на території Іспанії американських баз

1991 - Гаральд V став королем Норвегії після смерті свого батька, Улафа V

1991 - багатонаціональні сили, дислоковані в зоні Перської затоки, із масованих бомбардувань почали операцію "Буря в пустелі" - війну проти Іраку, який перед тим окупував Кувейт

1992 - група "Queen" випустила знаменитий сингл "The Show Must Go On"

2001 - компанія "Monsanto" оголосила про початок польових випробувань першого на планеті генетично модифікованого сорту пшениці

2010 - перший тур виборів президента України.

Переможці - Віктор Янукович (35,32%) і Юлія Тимошенко (25,05%), які вийшли до другого туру.
Менше голосів набрали Сергій Тігіпко (несподіванка виборів - 13,06%), Арсеній Яценюк (6,96%), Віктор Ющенко (антирекорд для чинних президентів - 5,45%), Петро Симоненко (3,55%), Володимир Литвин (2,35%), Олег Тягнибок (1,43%), Анатолій Гриценко (1,20%) та ін. Проти всіх - 2,20%. Явка - 69,15%.
Ці вибори одностайно були визнані взірцем дотримання демократичних норм

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.