Спецпроект

2009: "Шахтар" виграє останній Кубок УЄФА

Рівно два роки тому "Шахтар" здобув свій перший успіх у Європі, вигравши Кубок УЄФА. Перемога українського клубу у єврокубку викликала стихійні нічні радісні маніфестації по всій країні.

Ця перемога стала більш знаковою, що це був останній турнір - потім він змінив формат, ставши Лігою Європи. Давайте згадаємо ті емоції, подивившись цю нарізку найбільш драматичних моментів матчу.

Для команди, яка колись була "міцним середнячком" радянського футболу і впевнено нарощувала свій потенціал в чемпіонаті України (6-разовий чемпіон), то був справжній прорив психологічного бар'єру.

Донецький Пеле, якого всі ніжно називали "Бабуся"

Після того, як бразильсько-балкансько-українська збірна перемогла у Стамбулі німецький "Вердер", гірники вже не повинні почуватися знічено перед грандами, як це було ще кілька років тому, коли у нападника "Шахтаря" Воробея "тряслися колінця".

Забивши першими, шахтарі пропустили від бременців. Основний час так і завершився нічиєю 1:1, тож довелося грати два додаткові тайми по 15 хвилин кожен. На 97-ій хвилині Жадсон забив переможний гол.

1966: "Динамо" виграє Кубок і стає чемпіоном СРСР (ВІДЕО)

Перемога українського клубу у єврокубку викликала стихійні нічні радісні маніфестації по всій країні. Особливо веселилися у Донецьку, де рідний клуб є основоположною частиною регіональної ідентичності. Але це вже інша історія.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.