Спецпроект

1994: так починаються війни. Перша чеченська. ВІДЕО

11 грудня 1994 року президент РФ Борис Єльцин підписав указ "Про заходи з забезпечення законності, правопорядку і громадської безпеки на території Чеченської республіки".

В той же день об'єднані війська Міноборони і Внутрішніх військ МВС Росії увійшли на територію Чечні.

Так почалася Перша чеченська війна, в результаті якої загинули десятки тисяч мирних мешканців і солдатів. Серед них були і українці.

Це відео зняте 31 грудня 1994 і 1 січня 1995 року - в день, коли російські війська дійшли до Грозного і розпочали штурм столиці. Тут майже немає сенсаційних кадрів вуличних боїв і трупів. Грозний ще не зруйновано так, як це буде через кілька тижнів.

Тут ми бачимо цілком обивательське прагнення зберегти мирне життя, що стрімко витікає з квартир у палаючих багатоповерхівках.

Тут ми бачимо війну, яка щойно прийшла.

Тут усе тільки починається. Життя людей на цьому відео зміниться безповоротньо, хоч вони й намагаються затримати минуле.

Через 20 років тут, у Грозному, все інакше. Немає цих будинків. І, напевно, цих людей.

Дивіться також інші матеріали за темою "Війна"

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.

Світоглядні орієнтири ОУН: приклад Ярослава Стецька

Історик Микола Гаєвой загинув на війні 27 серпня 2024 року. Він навчався в аспірантурі УКУ з історії. Для своєї дисертації обрав політичну біографію Ярослава Стецька. Фрагмент наукової роботи Микола надсилав редакції "Історичної правди". Публікуємо текст Миколи Гаєвого у пам'ять про полеглого Героя.