1986: віртуальна 3D-модель міста Прип'ять - до аварії на ЧАЕС
У 2006 році силами учасників форуму pripyat.com було розпочато роботу зі створення тривимірної моделі Прип'яті - міста енергетиків, збудованого у 1970 році для обслуговування Чорнобильської АЕС. Дещо з виконаної роботи її автори представили для "Історичної Правди".
"Ми хочемо зберегти Прип'ять хоча б у віртуальному просторі, зробити своєрідний музей, - сказав ІП президент громадської організації "Центр Прип'ять.com" Олександр Сирота. Хочемо дати можливість побачити місто таким, яким воно було в період свого розквіту".
Активісти не можуть створити музей реальної Прип'яті, тому що місто збираються зносити.
Наразі над проектом "Прип'ять-3D" працює невелика команда з 4-5 ентузіастів. Оскільки плани і креслення втрачені, вони працюють "у полі", обміряючи будівлі в натурі і фотографуючи вікна, двери тощо для текстур, які після обробки будуть накладені на моделі будівель.
Провідний організатор - колишній припятчанин Володимир Литовченко. Інші переселенці з міста надсилають свої фото Прип'яті, що допомагає відновити деталі архітектури і ландшафту.
Відпрацьована центральна частина міста - площа з основними прилеглими до неї вулицями. Створено повну модель території, з дорогами, бордюрними каменями, газонами, елементами благоустрою у вигляді ліхтарів, лавок, урн тощо.
Частина моделей готова практично повністю, як наприклад, типові прип'ятські дев'ятиповерхівки серії 121-60-25, ДК "Енергетик", ресторан "Полісся", магазини, "Білий дім" - багатоповерхівка із вбудованим магазином "Райдуга" в центрі, де жило станційне керівництво, каси "Аерофлоту", гуртожитки тощо.
Реліз альфа-версії проекту "ПРИП'ЯТЬ 3D" заплановано на 2015 рік. Реконструкція будівель робиться у 3D Max, з максимально доступною достовірністю та історичною відповідністю - так, як це було до квітня 1986 року.
"Мертва Прип'ять у тривмірному вигляді нам не потрібна. Вона вже є в дійсності, - кажуть ентузіасти. - Ми створюємо історію, пам'ять. Живу Прип'ять - таку, якою вона була до аварії".
Дивіться також:
1986: перше повідомлення про аварію на ЧАЕС по радянському ТБ. ВІДЕО
1986: новинний сюжет про Чорнобиль на американському ТБ. ВІДЕО
"Подвиг, рівний фронтовому". Як КДБ УРСР брав участь у ліквідації
Валентина Шевченко: "Провести демонстрацію 1 травня 1986-го наказали з Москви"
Початок Чорнобиля. КПРС ігнорувала попередження про можливу аварію