Спецпроект

2011: Доній у ролі Петлюри

Трейлер до фільму "Українська революція". В образі Симона Петлюри, який у Києві 1917-18 рр. командує загоном донбаських гайдамаків, знявся нардеп Олесь Доній - сам колишній революціонер. Історична реконструкція - коні, зброя, піротехніка та інші видовищні красоти.

Власне, це маленьке відео - не фільм, а трейлер. Трейлер до історичного документального фільму "Українська революція", знятого за спогадами Всеволода Петріва - генерал-хорунжого Армії УНР, який так невдало захищав Київ від більшовицьких військ на чолі з Муравйовим.

Як прийнято у сучасних документалках, широко використовуються постановочні кадри з історичною реконструкцією. В них в образі Симона Петлюри зразка 1917-18 рр. і з'являється народний депутат Олесь Доній - сам колишній революціонер, один із активістів студентського голодування осені 1990 року.

Студентська революція на граніті (ФОТО)

У трейлері Доній-Петлюра з'являється двічі. Один раз посилає своїх гайдамаків (очевидно, йдеться про Слобідський кіш, який штурмував повсталий "Арсенал" і боронив Маріїнський парк від більшовицьких військ) з криком "На штурм!" у атаку - тільки чомусь без багнетів. Потім тисне руку якомусь командиру в папасі (чи не отаману Волоху?).

Донієвий голос можна впізнати і в епізоді з "На прапор почет - дай!". Детальніше дізнаємося з прем'єри, яка призначена на серпень цього року (очевидно, до 20-річчя Незалежності).

Кінохроніка зі справжнім Петлюрою (1919 рік)

Режисер "Української революції" Іван Канівець не має державного замовлення на фільм про українську історію, тому знімає його за власний кошт. Йому допомагають друзі, приятелі та однодумці.

"За часів, коли я вчився на історичному факультеті, то у нас ще були заборонені для вивчення українські історики Грушевський, Винниченко, Аркас, Доценко, - коментує Доній свою появу у фільмі. - Тепер книжки і фільми на історичну тематику робляться не на держзамовлення, а ідеалістами-романтиками".

Іван Канівець відомий серед шанувальників документального історичного кіно своїм попереднім проектом - "Тризуб Нептуна", який розповідає про військово-морський флот УНР.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.